
Paryż 2024: Igrzyska utrudniają życie organizatorom festiwali i innych wydarzeń
- Dodał: Jan Gąszczyk
- Data publikacji: 16.12.2022, 12:13
Wielkie święto sportu, którego będziemy świadkami w lipcu i sierpniu 2024 roku w Paryżu zaburza przygotowania oraz przeprowadzenie innych imprez nie tylko sportowych, ale również kulturalnych i rozrywkowych. Ze względów bezpieczeństwa francuski rząd już ogłosił ograniczenie albo przesunięcie głównych imprez, które miały się odbyć w okresie igrzysk w tym mieście. Oczywiście powyższe czynności są podyktowane troską o bezpieczeństwo sportowców i kibiców, którzy tłumnie przybędą do tego miasta.
Minister spraw wewnętrznych Francji, Gerald Darmanin, minister kultury, Rima Abdul oraz minister sportu i igrzysk olimpijskich Amelie Oudea-Castera przygotowali plan organizacji wydarzeń kulturalnych, które kolidowałyby z igrzyskami.
Jednym z punktów planu jest zakaz organizowania dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych wymagających zaangażowania znacznych sił bezpieczeństwa w okresie od 18 lipca do dnia zakończenia igrzysk, czyli 11 sierpnia. Wydarzenia na mniejszą skalę mogą być organizowane po konsultacjach z władzami lokalnymi.
Imprezy zaplanowane pomiędzy 23 czerwca 2024 roku, a 17 lipca będą mogły się odbywać bez przeszkód. Ważne wydarzenia wymagające zaangażowania sił bezpieczeństwa będą mogły się odbywać między igrzyskami olimpijskimi, a paraolimpijskimi wyłącznie za zgodą władz krajowych,
Bardzo duże wydarzenia sportowe wymagające zaangażowania sporych sił policyjnych będą w okresie igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zakazane, za wyjątkiem naprawdę indywidualnych przypadków. W trakcie igrzysk w Paryżu, każdego dnia ma być mobilizowanych prawie 30 tysięcy policjantów i żandarmów, którzy będą stali na straży bezpieczeństwa najważniejszej sportowej imprezy czterolecia. Jednakże organizatorzy wzięli pod uwagę znaczenie imprez sportowych i innych, które latem przyczyniają się do generowania miejsc pracy, budowania więzi społecznych i wpływają na atrakcyjność turystyczną regionu i korzyści gospodarcze. I stąd brak zakazu organizowania wszelakich wydarzeń poza igrzyskami.
Ministrowie stwierdzili, że znaleziono satysfakcjonujące rozwiązania, które zadowalają zarówno komitet organizacyjny igrzysk jak i władze państwa oraz organizatorów wydarzeń, których dotkną zmiany. A tych kilka już jest. Zmieniono datę odbywającego się w Awinionie wielkiego festiwalu teatralnego, przesunięto rozpoczęcie startu francuskich lig piłkarskich, czy wreszcie przeniesiono zakończenie wyścigu Tour de France poza Paryż,po raz pierwszy w historii oraz ustalono, że Tour de France kobiet odbędzie się między igrzyskami olimpijskimi a paraolimpijskimi.
Rozwiązania proponowane przez władze nie wszystkich satysfakcjonują, ponieważ niektóre wydarzenia mogą zostać na przykład odwołane lub przeniesione na mniej atrakcyjne terminy, a to już ich organizatorom przyniesie wymierne straty.