
Malawi: największa epidemia cholery od 20 lat
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 13.01.2023, 08:27
W czwartek (12.01) media poinformowały, że według malawijskiego szefa resortu zdrowia w kraju ma miejsce największa epidemia cholery od 20 lat.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez malawijskie władze, z powodu zakażenia przecinkowcem cholery zmarło 750 osób. Od początku epidemii, od marca 2022 roku, w Malawi potwierdzono 22759 przypadków cholery.
Najwięcej przypadków choroby zarejestrowano w miastach Lilongwe i Blantyre w pobliżu targowisk oraz miejsc, w których ludzie nie mają dostępu do wody z kranu, w efekcie czego muszą samodzielnie kopać studnie lub czerpać wodę z rzek bądź strumieni.
W związku z epidemią nakazano zamknięcie przedsiębiorstw i placówek, w których nie ma dostępu do czystej w wody. Ograniczono również sprzedaż gotowej żywności.
Należy wspomnieć, że w tym tygodniu dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, przekazał, że od grudnia 2022 roku w 31 krajach zgłoszono epidemię cholery, co stanowi wzrost zgłoszeń o 50% względem poprzednich lat.
Według przedstawicieli WHO przyczynami zwiększonej liczby epidemii cholery są kryzysy humanitarne, niestabilny system opieki zdrowotnej, a także zmiany klimatyczne. Z kolei dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Afryce przekazał, że w 14 krajach afrykańskich zgłoszono przypadki cholery, które są skutkiem powodzi.
Cholera jest ostrą chorobą zakaźną przewodu pokarmowego spowodowaną spożyciem skażonej przecinkowcem cholery żywności i wody. Nieleczona może w ciągu kilkunastu godzin doprowadzić do śmierci. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, a niekiedy także poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą.
Źródła: ABC News, K. Korzeniewski; Cholera - choroba szczególnie niebezpieczna w krajach popularnych wśród turystów

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.