Brytyjski wywiad: zdobycie Bachmutu pozostaje kluczowym celem Rosjan w wojnie
- Dodał: Piotr Kondratowicz
- Data publikacji: 20.05.2023, 10:27
Funkcjonariusze wywiadu wojskowego Wielkiej Brytanii ocenili, że głównym celem strony rosyjskiej na obecnym etapie zbrojnej inwazji na Ukrainę pozostaje zdobycie Bachmutu. Jak wskazali oni w swojej analizie, przejęcie kontroli nad wspomnianym miastem pozwoliłoby Władimirowi Putinowi ogłosić pewien sukces w trwającej wojnie.
Na potwierdzenie przedstawionej tezy wskazano, że, w ciągu ostatnich czterech dni, Rosjanie przemieścili nawet kilka batalionów żołnierzy w okolice Bachmutu, celem wzmocnienia stacjonujących w regionie wojsk. Jest to następstwem zdobyczy taktycznych Ukrainy na flankach spornego miasta obwodu donieckiego do połowy maja i publicznie wyemitowanych wątpliwości co do zaangażowania sił Grupy Wagnera do kontynuowania walki w sektorze - wskazali w swojej sobotniej (20.05) analizie eksperci brytyjskiego wywiadu wojskowego, tym samym przypominając o prawdopodobnym konflikcie Jewgienija Prigożyna z przedstawicielami obozu politycznego rosyjskiego prezydenta, a w szczególności tamtejszym ministrem obrony, Siergiejem Szojgu.
Brytyjczycy zauważyli, że strona rosyjska zdecydowała się na ten ruch pomimo, że prawdopodobnie utrzymuje stosunkowo niewiele niewykorzystanych jednostek bojowych na obecnym etapie konfliktu. Przemieszczenie stanowi godne uwagi zaangażowanie rosyjskiego dowództwa - podkreślono w analizie, jednocześnie kwitując, że władze Federacji Rosyjskiej, na czele z Władimirem Putinem, prawdopodobnie nadal postrzegają ewentualne przejęcie całkowitej kontroli nad Bachmutem jako kluczowy cel wojenny, który pozwoliłby im odnieść pewien sukces w konflikcie.
Choć ci sami funkcjonariusze, w swoim raporcie sprzed sześciu tygodni, informowali o rosyjskich postępach w walce o zajęcie wspomnianego miasta obwodu donieckiego, to przedstawiciele Amerykańskiego Instytutu Badań Nad Wojną (ISW) ocenili, że jego obrońcom udało się wyhamować ofensywę nieprzyjaciela w tym rejonie. Ukraińskie kontrataki koło Bachmutu najprawdopodobniej wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan sił broniących miasta i zmusiły oddziały rosyjskie, by zaangażowały swoje ograniczone zasoby militarne do obrony przeciwko tym ograniczonym i punktowym działaniom ofensywnym - wskazali w sobotnim (20.05) opracowaniu analitycy cenionego think tanku, jednocześnie komunikując, że koncentracja rosyjskich rezerw, o której mowa powyżej, zdołała jednak spowolnić ukraińskie kontrataki.
Źródło: Twitter/DefenceHQ, understandingwar.org
Piotr Kondratowicz
Dziennikarz - trochę z zawodu, trochę z zamiłowania. Pasjonat sportu, fotografii oraz polityki.