
Słowacja: uznano, że Wielki Głód w Ukrainie był ludobójstwem
- Dodał: Daniel Kucharz
- Data publikacji: 20.06.2023, 20:00
Dziennikarze poinformowali, że we wtorek (20.06) Rada Narodowa Republiki Słowackiej przyjęła rezolucję uznającą Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo.
- Głód na Ukrainie jest, obok Holokaustu, najtragiczniejszą zbrodnią przeciwko ludzkości na kontynencie europejskim. Spowodował śmierć milionów Ukraińców i został cynicznie zaplanowany i brutalnie przeprowadzony przez sowiecki reżim w celu wdrożenia sowieckiej polityki kolektywizacji rolnictwa i stłumienia ukraińskiej ludności i jej tożsamości narodowej - przekazali w oświadczeniu przedstawiciele słowackiego parlamentu, którzy podkreślili, że trwająca obecnie inwazja Rosji w Ukrainie budzi obawy przed powtórzeniem się tragicznych wydarzeń z lat 1932-1933. Politycy zaznaczyli, że Rosjanie nie respektują podstawowych praw człowieka, a ich działania przyczyniają się do tego, że co raz większa ilość Ukraińców nie ma dostępu do jedzenia, a ponadto ostrzał ukraińskiego terytorium negatywnie wpływa na eksport zboża do południowych części globu.
Do decyzji słowackich polityków odwołał się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który podziękował Słowakom za przyjęcie wspomnianej rezolucji.
To terminowa decyzja, znaczący wkład w przywrócenie historycznej sprawiedliwości i uhonorowanie milionów niewinnych ofiar - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych przywódca Ukraińców.
Wielki Głód, inaczej zwany Hołodomorem, to klęska z lat 1932-1933, która dotknęła przede wszystkim społeczeństwo ukraińskie. Szacuje się, że Hołodomor, sztucznie wywołany przez represyjny reżim stalinowski, zabił od 4 do 6 milionów ludzi, głównie na obszarach wiejskich.
Źródło: Ukrainska Pravda / Twitter
