Jeździectwo - drużyna skoczków z kwalifikacją olimpijską!
- Dodał: Bartosz Szafran
- Data publikacji: 29.07.2023, 07:25
Polska drużyna skoczków w składzie: Adam Grzegorzewski i Issem, Maksymilian Wechta i Chepettano, Wojciech Wojcianiec i Chintablue, Przemysław Konopacki i Home-Run zdobyła 28 lipca kwalifikację olimpijską podczas rozgrywanych od 27 do 30 lipca zawodów CSIO w Pradze.
Polacy rywalizowali w Pradze z drużynami z Czech, Bułgarii, Węgier, Litwy, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Turcji, Uzbekistanu i Izraela. Kwalifikację olimpijską wywalczyła także ekipa Izraela.
To jest przełomowy rok dla jeździectwa w Polsce, a drużynowa kwalifikacja skoczków jest dla nas wisienką na torcie. Zdobycie biletu na Igrzyska Olimpijskie to efekt ciężkiej i przemyślanej pracy zawodników, właścicieli koni i całego sztabu szkoleniowego skoków na czele z Trenerem Kadry Janem Vinckierem. To po raz kolejny potwierdzenie trafności systemu szkolenia Polskiego Związku Jeździeckiego, gdzie w sztabie zebraliśmy wybitnych specjalistów – powiedział prezes PZJ Marcin Kamiński.
Ogromnie się cieszę, że drużyna polskich skoczków dołączy do biało-czerwonych ekip WKKW i ujeżdżenia, które w maju i czerwcu wywalczyły już kwalifikacje olimpijskie. Ostatni raz Polska wystawiła wszystkie trzy drużyny w ujeżdżeniu, skokach i WKKW podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Wówczas wróciliśmy z dwoma medalami, a od jutra będziemy wspólnie kontynuować nasze prace, aby ponownie zapisać się na kartach historii – dodał.
Zawody kwalifikacyjne w Pradze rozgrywane były w ramach grupy C, czyli krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej.
Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w polski sport jeździecki. To dla nas wielki dzień, bo udowodniliśmy, że można odnieść sukces ciężką pracą. Po 43 latach będziemy mieć 3 biało-czerwone dyscypliny jeździeckie reprezentowane podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - powiedział Hubert Kierznowski, członek zarządu PZJ ds. sportu wyczynowego.
W maju 2023 roku kwalifikację olimpijską podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko, wywalczyła już polska drużyna we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierchowego (WKKW) w składzie: Małgorzata Korycka i Canvalencia, Wiktoria Knap i Quintus 134, Jan Kamiński i Jard oraz Paweł Warszawski i Lucinda Ex Ani 4. Z kolei w czerwcu polska drużyna ujeżdżenia w składzie: Żaneta Skowrońska-Kozubik i koń Romantic P, Magda Jura i Ron (hod. Małgorzata Lisiecka), Marta Sobierajska i Ultrablue de Massa oraz Mateusz Cichoń i Herzregent 2, wygrała kwalifikację olimpijską podczas rozgrywanych o 7 do 11 czerwca 2023 roku zawodów w Budapeszcie.
Polska wystawiła drużyny w ujeżdżeniu, skokach i WKKW ostatni raz podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Biało-czerwona drużyna skoczków zdobyła wówczas srebrny medal, a Jan Kowalczyk wywalczył na koniu Artemor złoty medal. Polska drużyna ujeżdżenia zajęła 4 miejsce.
W 2024 roku mija setna rocznica zdobycia przez rotmistrza Adama Królikiewicza na koniu Picador brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich, które także były rozgrywane w Paryżu. Para startowała w skokach przez przeszkody. Ponowne wywalczenie medalu w jeździectwie w przyszłym roku, właśnie w Paryżu, byłoby pięknym uhonorowaniem setnej rocznicy tego polskiego sukcesu sportowego.
Bartosz Szafran
Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.