Ukraina: M2A2 Bradley zniszczył nowoczesny rosyjski czołg [WIDEO]
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 21.01.2024, 15:27
Obecnie w Internecie viralem jest filmik ukazujący atak pojazdu M2A2 Bradley na T-90M. Amerykańska maszyna, używana przez ukraińską obronę, nie jest najnowocześniejszą konstrukcją swojej klasy, ale bez problemu pokonała "najlepszy czołg Putina". Niedługo po tej akcji strzelec Bradleya przyznał, że w zniszczeniu czołgu pomogła mu wiedza z gier komputerowych.
Niedawno w sieci pojawiło się nagranie ukazujące atak Bradleya na rosyjski wóz opancerzony pod Awdijiwką, a potem kolejny film, prezentujący starcie z czołgiem T-90M Proryw w tym samym rejonie. Amerykański bojowy wóz piechoty, z którego korzystają Ukraińskie Siły Zbrojne, dosłownie zmasakrował czołg rosyjskiego agresora. Precyzyjnie oddane strzały doprowadziły do potężnej eksplozji, a dzieła dopełnił dron-kamikadze. Jak potem przyznał ukraiński strzelec - pomogły mu w tym gry komputerowe. Być może chodzi o War Thunder, gdzie można analizować zdolności penetracyjne pocisków oraz osłony pojazdów. Symulacja pozwala na ustawienie odległości do celu, kąta zetknięcia pocisku z pancerzem itd. Oczywiście nie należy brać tych pomiarów za pewne, gdyż gra może zawierać błędy, a poszczególne parametry celowo zmieniane przez twórców.
T-90M jest zmodernizowaną wersją czołgu podstawowego T-90 i jednym z najnowszych pojazdów znajdujących się na wyposażeniu armii rosyjskiej. Powstawał w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich w ramach pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Unowocześniono w nim wszystkie trzy kluczowe obszary, czyli siłę ognia, opancerzenie oraz mobilność.
Większość egzemplarzy powstaje przez modernizowanie T-90 lub T-90A, a tylko niewielka część ma być tworzona od zera. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że do 2027 roku do armii trafi 400 takich czołgów. Przed rozpoczęciem wojny z Ukrainą Rosja posiadała ok. 300 T-90/T-90A. Ponadto w rezerwie sprzętowej ma znaleźć się 200 kolejnych maszyn.
Specyfikacja T-90M:
- siła ognia: gładkolufowa armata 2A46M-5 kal. 125 mm, działko UDP T05BV-1, karabin maszynowy na wieży
- opancerzenie: moduły pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerz prętowy z tyłu
- mobilność: silnik V-92S2F[99] o mocy 1130 KM, automatyczna przekładnia, generator APU, systemy nawigacji satelitarnej
M2A2 Bradley to wóz zmodernizowany, częściowo doprowadzony do standardu reprezentowanego przez nowsze warianty, np. M2A3 i M2A4. Nacisk modernizacji był położony na podniesienie świadomości sytuacyjnej oraz siły ognia. Zasadniczą częścią programu była całkowita wymiana systemu kierowania ogniem oraz elektrooptyki działonowego na rozwiązania stosowane w nowocześniejszym M2A3. Uzbrojenie Bradleya tworzą:
- armata automatyczna M242 Bushmaster kalibru 25 mm, która strzela pociskami M791 (APDS), M792 (HEI) lub M919 (APFSDS)
- karabin maszynowy M240 kal. 7,62 mm
- podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW-2
Pociski TOW-2 są w stanie przebić pancerz o grubości 900 mm.
Pancerz M2A2 został wykonany ze spawanych walcowanych płyt z pancernych stopów aluminium oznaczonych jako 5083 i 7039, co zapewnia ochronę przed amunicją 30 x 165 mm typu 3UBR6 (APBC) i może w pewnym zakresie wytrzymać atak przeprowadzony przy użyciu pocisków 3UBR8 (APDS). Ochronę można również wzmocnić modułami wybuchowego pancerza reaktywnego BRAT-1A1, BRAT-1A2 i BRAT-2.
Bradley posiada silnik wysokoprężny w układzie V8 Cummins VTA-903T, generujący moc ok. 600 KM. Na drodze utwardzonej może poruszać się z prędkością maksymalną 61 km/h i przy pełnym zapasie paliwa (662 l) przejechać 400 km. Załogę wozu tworzą 3 osoby: dowódca, działonowy i kierowca.
Źródło: defence24.pl
Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.