Nowy wariant “mpox”. WHO mówi o globalnym zagrożeniu dla zdrowia.
Data publikacji: 19.08.2024, 12:48
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła “mpox” zagrożeniem dla zdrowia publicznego na globalną skalę. Nastąpiło to w minioną środę, a jednym z głównych powodów było powstanie nowego typu tego wirusa w Demokratycznej Republice Konga, o nazwie - Clade 1b.
Czym jest mpox? Jak dochodzi do zarażenia?
Mpox (dawniej znany jako małpia ospa) - jest chorobą wirusową i odzwierzęcą (zarazić się nią można od zwierząt, jednakże może być ona przenoszona przez ludzi).
Mpox przenoszony jest poprzez bliski kontakt człowieka z człowiekiem t.j.: kontakt “skóra do skóy” (skin to skin), kontakt płciowy, a także drogą kropelkową.
Jakie są objawy?
Z danych CDC, wiemy, że rozwój choroby trwa od 3 do nawet 17 dni. Podczas tego okresu osoba zakażona może czuć się dobrze, oprócz tego nie ma objawów wskazujących na zakażenie.
Częstym objawem według CDC jest wysypka która może znajdować się na: dłoniach, stopach, klatce piersiowej, twarzy, ustach i genitaliach. Innymi objawami są także: gorączka, ból głowy, ból mięśni, ból pleców, dreszcze i powiększone węzły chłonne.
Zagrożenie powróciło
To nie pierwszy a drugi raz, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na uznanie mpox za globalne zagrożenie. Pierwszy raz miał miejsce w lipcu 2022 roku, następnie zniesiono go w maju 2023 roku. W ubiegłą środę organizacja wprowadziła stan zagrożenia powtórnie.
Jednakże jak podaje Science Media Centre, nowy wariant Clade 1b jest groźniejszy od wariantu Clade 2 (w głównej mierze odpowiedzialnego za globalny wybuch mpoksu w 2022 roku) z powodu wyższego wskaźnika umieralności.
Na ten moment BBC mówi o więcej niż 13,700 przypadków zakażenia mpoksem, z co najmniej 450 ofiarami śmiertelnymi.
Nowy typ mpoksu w Europie
Jak donosi TVN24 BiS, w ubiegły piątek w Szwecji odnotowano nowy wariant. Wieści o tym przekazał Jakob Forssmed - szwedzki minister zdrowia i spraw społecznych.
Jednocześnie jest to pierwszy przypadek zakażenia mpox Clade 1b w Europie.