Z piekła do piekła - recenzja powieści ''Dom węży'' Mateusza Lemberga
- Data publikacji: 18.05.2018, 21:20
Wydawnictwo Od deski do deski zaskoczyło mnie kreatywną przesyłką, w której znalazłem nową powieść Mateusza Lemberga Dom węży. Oprócz ciekawie zapakowanej książki w środku czekał na mnie list napisany przez samego pisarza. Cała ta marketingowa otoczka wręcz zachęcała, żeby od razu sięgnąć po tę pozycję. Muszę przyznać, że przed przystąpieniem do lektury trochę obawiałem się, czy książka na tyle spełni moje oczekiwania, że po odłożeniu jej na półkę nadal będą zachwycał się tylko sposobem jej dostarczenia, a cała reszta zejdzie na drugi plan.
Na szczęście już pierwsze strony powieści rozwiały wątpliwości, które pojawiły się w mojej głowie. Dom węży rozpoczynający cykl książek z Serii Zbrodnia Nie/Doskonała to pozycja pełna napięcia, poruszająca i ukazująca najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To z całą pewnością powieść, która nie da o sobie zapomnieć przez dłuższy czas.
Alicja Wald postanawia zmienić swoje życie. 26-letnia kobieta rozpoczyna realizację planu, którego celem jest odejście od zaborczego męża. Bohaterka ma już dość niewolniczej egzystencji, zwierzęcego traktowania i kontrolowania wszystkiego, co dotyczy sfery prywatnej i zawodowej. Ucieczka z rąk despotycznego, byłego policjanta okaże się jednak niezwykle trudną i wyboistą drogą. Robert Wald, wspierany przed dawnych kolegów, stróżów prawa pragnie za wszelką cenę znaleźć swoją żonę. Alicja nie zamierza jednak dać się złapać i krok po kroku odhacza kolejne punkty z misternie przygotowanego planu. Na jej drodze niespodziewanie jednak staje kolejny wąż - bezwzględny psychopata, niekontrolujący swojego popędu, napadający na bezbronne kobiety. Tomasz wspólnie ze swoimi Boginiami - jadowitymi kobrami niczym nieproszony gość wkracza do życia Alicji i rozpoczyna swoją chorą grę. Na oczach widzów ma rozegrać się spektakl, w którym w głównej roli obsadzono postać 26-latki. Czy Alicji uda się uwolnić od niebezpiecznego napastnika, działającego bez żadnych zahamowań? Czy w sytuacji ciągłego zagrożenia można jeszcze komukolwiek zaufać?
Dom węży to nie tylko świetnie skonstruowany thriller pełen zwrotów akcji, ale także opowieść o kobiecie, która pragnie zrzucić okowy, uwolnić się od despotycznego męża i rozpocząć nowe życie. Mężczyźni w powieści Lemberga przyjęli rolę drapieżcy, polującego, kontrolującego swoją ofiarę. Kobieta jest dla nich instrumentem, bezwartościową rzeczą, którą można na każdym kroku znieważać i zmuszać do czynów zaspokajających tylko drugą stronę tego tandemu. Zniewolona, nie mająca prawa do własnego zdania Alicja w końcu postanawia przeciwstawić się temu męskiemu patriarchatowi. Ucieczka bohaterki będzie nie lada zaskoczeniem dla jej męża, ale także dla najbliższego środowiska kobiety. 26-latka wychowywała się w rodzinie, w której ostatnie słowo należało do ojca, a rolą matki było poddawanie się jego woli. Alicja nie zamierza jednak pójść w ślady swojej rodzicielki i występuje przeciwko pewnym powtarzającym się, skonwencjonalizowanym schematom. Próba porzucenia znienawidzonego życia ma stać się dla Wald wybawieniem, szansą na poradzenie sobie z własnymi demonami. Tymczasem na jej drodze staje kolejny kat - Tomasz. Tym razem Alicja ma do czynienia z bestią w ludzkiej skórze, która bez skrępowania, bez wyrzutów sumienia, sprowadza ją do roli bezwartościowej jednostki. Dla niego najważniejsze jest zaspokojenie własnych fantazji, wzbudzenie zainteresowania widzów, oglądających na żywo wyreżyserowane przez Węża przedstawienie. Zadaniem kobiety jest tylko odegrać swoją rolę - zniewolonego uczestnika w tej mrożącej krew w żyłach rozgrywce.
Wykreowana przez pisarza postać Alicji to przykład kobiety, która pomimo przeciwności losu, nie poddaje się i walczy o swoją niezależność. W jej umyśle pojawiają się momenty zwątpienia, ale za każdym razem odradza się niczym feniks z popiołu, by zmierzyć się z tym, co nieuniknione. W sytuacji krytycznej kobieta postanawia zmienić swoje dotychczasowe położenie i pragnie skonfrontować się z drapieżcą. Główna protagonistka nie chce już dłużej uciekać i wystawia się na spotkanie z Wężem. Jak zakończy się dla Alicji ta próba zrzucenia z siebie jarzma ofiary?
Dom węży to książka pozostawiająca czytelnika z ważnymi kwestiami do przemyślenia. Autor, jak mało kto, potrafi pobudzić wyobraźnię odbiorcy, tworząc sugestywne, przerażające obrazy. Od czasu do czasu pisarz wodzi nas także za nos, podsuwając mylne tropy. Ze względu na szybkie tempo akcji, nietuzinkowych bohaterów książka praktycznie sama się czyta, nie można się po prostu od niej oderwać. To literatura, która zadowoli nie tylko fanów mocnych wrażeń, ale także tych szukających w prozie wielu nawiązań do otaczającej nas rzeczywistości. Historia Alicji jest oczywiście wytworem wyobraźni autora, ale należy pamiętać, że wiele kobiet na co dzień zmaga się w domowym zaciszu z podobnymi praktykami i warto uzmysłowić sobie, że ten problem naprawdę istnieje. Polecam pierwszą część nowego cyklu i z niecierpliwością czekam na kolejną powieść Mateusza Lemberga.
Dom węży
Mateusz Lemberg
Wyd. Od deski do deski.
Premiera: 9 maja 2018 roku
Liczba stron: 336.