
11 lipca nowym świętem państwowym
- Dodał: Poinformowani .pl
- Data publikacji: 11.07.2025, 09:45
Od 2025 roku w polskim kalendarzu pojawi się nowe święto państwowe – 11 lipca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. Decyzja parlamentu ma na celu uhonorowanie pamięci tysięcy Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej. Czy nowe święto wiąże się z dniem wolnym od pracy? Odpowiedź może zaskoczyć.
Upamiętnienie tragicznej historii Kresów
Nowe święto przypada na dzień symboliczny. 11 lipca 1943 roku doszło do największej fali mordów na polskiej ludności cywilnej dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. To właśnie wtedy miała miejsce tzw. „krwawa niedziela” – kulminacja rzezi wołyńskiej. W ciągu jednego dnia oddziały UPA napadły na niemal sto polskich miejscowości, zabijając tysiące bezbronnych mieszkańców – kobiety, dzieci, starców. Było to jedno z najbardziej brutalnych ludobójstw XX wieku na ziemiach dawnej II Rzeczypospolitej.
Nowe święto ma charakter symboliczny i ma służyć pielęgnowaniu pamięci o ofiarach. Ustawa została przyjęta niemal jednogłośnie – w Senacie poparło ją 88 senatorów, tylko jeden był przeciw.
Zobacz też: Polscy europosłowie przeciw ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu
Co dokładnie zawiera nowa ustawa?
Akt prawny składa się z trzech głównych punktów. Po pierwsze – ustanawia 11 lipca jako Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN-UPA. Po drugie – święto ma rangę państwową. Po trzecie – ustawa wchodzi w życie z początkiem lipca 2025 roku. Dokument podkreśla, że wprowadzenie tego dnia nie generuje dodatkowych kosztów dla budżetu państwa. Ma on przede wszystkim znaczenie symboliczne, edukacyjne i historyczne.
Czy 11 lipca to dzień wolny od pracy?
Mimo że święto zostało wpisane na listę państwowych, 11 lipca nie będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Pracownicy nie mogą więc liczyć na dodatkowy dzień odpoczynku, a instytucje publiczne, firmy i sklepy będą funkcjonować normalnie. Prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę, potwierdził, że święto nie zostaje włączone do katalogu dni wolnych określonych w ustawie z 1951 roku.
Dla porównania – inne państwowe święta, jak np. 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) czy 12 lipca (Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej), również nie wiążą się z dniem wolnym od pracy.
Jak wygląda kalendarz dni wolnych od pracy w 2025 roku?
W 2025 roku dni ustawowo wolne od pracy to m.in.:
-
1 stycznia – Nowy Rok
-
6 stycznia – Trzech Króli
-
20 i 21 kwietnia – Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny
-
1 i 3 maja – Święta majowe
-
8 czerwca – Zielone Świątki
-
19 czerwca – Boże Ciało
-
15 sierpnia – Wniebowzięcie
-
1 i 11 listopada – Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości
-
25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie
Warto dodać, że nowością w kalendarzu 2025 jest Wigilia 24 grudnia, która po raz pierwszy została uznana za dzień wolny od pracy.
11 lipca 2025 roku po raz pierwszy będzie obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN i UPA. To ważna decyzja w kontekście zachowania pamięci historycznej i edukacji kolejnych pokoleń. Choć nie wiąże się z dniem wolnym od pracy, ma znaczenie symboliczne, które trudno przecenić. Polska oficjalnie oddaje hołd tym, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami.