
Reforma szpitali nadal bez decyzji. Sejmowa komisja zdrowia czeka na projekt ustawy
- Dodał: Poinformowani .pl
- Data publikacji: 09.04.2025, 10:40
Projekt ustawy o reformie szpitalnictwa po raz kolejny nie uzyskał akceptacji Rady Ministrów. Pomimo trwających od miesięcy prac, dokument wciąż nie trafił do Sejmu. To już trzecie nieudane podejście rządu do uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów. Tymczasem Komisja Zdrowia oczekuje możliwości rozpoczęcia prac nad projektem i uwzględnienia opinii ekspertów oraz wyników konsultacji publicznych.
Trzeci raz bez decyzji
8 kwietnia Rada Ministrów debatowała nad trzema projektami ustaw, w tym tym, który miał zainicjować długo wyczekiwaną reformę szpitali. Ostatecznie, dwa inne projekty uzyskały zgodę rządu, a ustawa o szpitalnictwie ponownie została odesłana do Stałego Komitetu RM. Według nieoficjalnych informacji, problemem miała być kontrowersyjna poprawka dotycząca zatrudniania lekarzy spoza Polski.
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia miał na celu poprawę jakości leczenia, uporządkowanie zarządzania w szpitalach i pomoc najbardziej zadłużonym placówkom. Reforma szpitali to jeden z warunków otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy, który zakłada inwestycje o wartości 17 mld zł, z czego 10 mld ma trafić bezpośrednio do sektora szpitalnego.
Komisja Zdrowia gotowa do działania
Komisja chce przeprowadzić szerokie wysłuchanie ekspertów i skonsultować projekt również z Biurem Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Zdaniem posłanki, lepsze przygotowanie ustawy to szansa na wprowadzenie realnych, trwałych zmian w funkcjonowaniu placówek medycznych.
Reforma jako odpowiedź na problemy systemu
Obecna sytuacja w systemie opieki zdrowotnej nie spełnia oczekiwań pacjentów. Braki kadrowe, długie kolejki, zadłużenie szpitali i rywalizacja między placówkami – to tylko niektóre z problemów, które mają zostać rozwiązane przez nowe regulacje. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazuje, że aktualny model powoduje nieefektywność i utrudnia dostęp do wysokiej jakości świadczeń.
Ustawa ma wprowadzić mechanizmy konsolidacji szpitali oraz pozwolić na lepsze wykorzystanie zasobów – zarówno kadrowych, jak i infrastrukturalnych. Planowane są m.in. zmiany w zakresie hospitalizacji jednodniowej oraz reorganizacja oddziałów o niewielkim obłożeniu. Reforma szpitali ma przyczynić się do ograniczenia kosztów i zwiększenia efektywności systemu.
Lepsze zarządzanie, większa jakość
Nowe przepisy mają umożliwić oddłużenie zadłużonych jednostek, ograniczenie biurokracji i skupienie się na zarządzaniu, a nie tylko administrowaniu placówkami. Eksperci zwracają uwagę, że wiele hospitalizacji mogłoby być realizowanych w trybie jednodniowym, co pozwoliłoby odciążyć szpitale i skrócić kolejki.
Autorzy ustawy podkreślają, że reforma szpitalnictwa powinna zwiększyć jakość opieki zdrowotnej oraz zapewnić pacjentom dostęp do specjalistycznych usług w lepszych warunkach. Jednym z celów jest także stworzenie zintegrowanych ośrodków, które będą mogły zapewnić kompleksową opiekę medyczną na wysokim poziomie.
Oczekiwanie na zielone światło
Choć projekt ustawy nadal nie trafił do Sejmu, Komisja Zdrowia jest gotowa do pracy. Parlamentarzyści chcą uniknąć uchwalania nieprzemyślanych przepisów i podkreślają, że reforma szpitali to zbyt ważna zmiana, by wprowadzać ją w pośpiechu. W obliczu rosnących potrzeb zdrowotnych społeczeństwa oraz presji ze strony UE, oczekiwane jest szybkie uporządkowanie sytuacji i przedstawienie gotowego projektu.