
Zmarła Urszula Kozioł – wielka postać polskiej literatury
- Dodał: Poinformowani .pl
- Data publikacji: 20.07.2025, 23:11
Urszula Kozioł, jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej poezji polskiej, zmarła w wieku 94 lat. Jej twórczość przez dekady wpływała na krajowy krajobraz literacki, a śmierć poetki to ogromna strata nie tylko dla środowiska literackiego, ale także dla wszystkich, którzy cenili słowo pisane. O jej odejściu poinformował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Poetka, która pisała z potrzeby serca
Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w niewielkiej miejscowości Rakówka, na Lubelszczyźnie. Pochodziła z rodziny nauczycielskiej, co miało ogromny wpływ na jej późniejsze życie. Edukację zakończyła w Zamościu, gdzie zdała maturę w 1950 roku. Szybko związała swoje życie z literaturą, debiutując poetycko już w latach 50. Jej twórczość cechowała głęboka refleksja, emocjonalna dojrzałość i wyjątkowa wrażliwość na świat.
Nie tylko pisała wiersze – była też autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, książek dla dzieci oraz felietonów. Przez wiele lat związana była z miesięcznikiem „Odra”, gdzie pełniła funkcję redaktorki działu literackiego, a także dyrektorki Wrocławskiego Ośrodka Kultury.
Laureatka wielu prestiżowych nagród
W ciągu długiej kariery literackiej Urszula Kozioł zdobyła niemal wszystkie liczące się nagrody w polskim świecie literackim. Wyróżniono ją m.in. Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą im. Stanisława Piętaka oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. W 2024 roku została także laureatką Literackiej Nagrody Nike – jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce.
Poetka była również Honorową Obywatelką Wrocławia, a Uniwersytet Wrocławski nadał jej tytuł doktora honoris causa. Za swoje zasługi dla kultury otrzymała także Złotą Odznakę Honorową Wrocławia.
Zawsze blisko ludzi i miasta
Wrocław był miastem, z którym Urszula Kozioł czuła się szczególnie związana. Jak wspomina prezydent Jacek Sutryk, ich drogi często przecinały się przypadkiem – na wrocławskim Rynku, w listach czy telefonach. – Kochała poezję, kochała pisać. Kochała i zależało jej na dobrej i mądrej Polsce, o którą tak się martwiła. Kochała Wrocław. My ją też. Będzie nam Jej bardzo brakowało – napisał prezydent w poruszającym wpisie po jej śmierci.
Słowa poetki: „Dzielimy się tym, co stwarza dobro. Trzeba się czasem zamyśleć i pobyć w ciszy” – oddają najlepiej jej filozofię życia i twórczości. Kozioł była osobą refleksyjną, pełną ciepła i wrażliwości, które przenosiła na papier
Dziedzictwo Urszuli Kozioł pozostanie z nami
Twórczość Urszuli Kozioł obejmuje wiele pokoleń. Jej najważniejsze tomiki poetyckie to m.in. „Gumowe klocki”, „W rytmie korzeni”, „Supliki”, „Klangor” oraz ostatni – „Raptularz”, wydany w 2023 roku. Jej poezja była publikowana przez najważniejsze polskie oficyny, w tym Wydawnictwo Literackie oraz Państwowy Instytut Wydawniczy.
Choć jej głos już zamilkł, słowa, które pozostawiła, będą inspirować kolejne pokolenia. Urszula Kozioł to nazwisko, które trwale wpisało się w historię polskiej literatury.