CKiS w Pruszkowie oficjalnie otwarte
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 10.06.2018, 21:34
Wczoraj odbyła się uroczystość otwarcia pruszkowskiego Centrum Kultury i Sportu.
Centrum Kultury i Sportu znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Bohaterów Warszawy oraz Alei Jerozolimskich, obok Hali Znicz i stadionu piłkarskiego klubu MKS Znicz Pruszków. Jest to wielofunkcyjne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jak mówi Anna Dudziec, planowana jest w tym miejscu organizacja różnego rodzaju imprez, m.in. sportowych, tanecznych, muzycznych i filmowych. Choć obiekt działa de facto od kilku tygodni (m.in. od 13 kwietnia organizowano pokazy filmowe w ramach imprezy Dobre kino na dobry początek), jego oficjalne otwarcie nastąpiło wczoraj, natomiast w ubiegły czwartek odbyła się uroczystość jego święcenia przez kardynała Kazimierza Nycza.
Moc atrakcji
Z okazji otwarcia CKiS zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pruszkowianie mogli zwiedzić budynek Centrum, obejrzeć różnego rodzaju występy, czy skorzystać z niektórych urządzeń. Oferta była bogata. Uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem prezydenta Jana Starzyńskiego odbyło się o godz. 14.00. W ramach imprezy otwarcia odbyły się m.in. pokazy iluzji, tańca ludowego, capoeiry i zumby, zajęcia fitness, warsztaty plastyczne, teatr uliczny, wykład Żywienie jako eliksir młodości. Czy istnieje? prowadzony przez Katarzynę Gołoś, a także mecze Akademii Piłkarskiej Znicz. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano strefę gastronomiczną, ściankę wspinaczkową, strefę zabaw dla dzieci, pola do gry w siatkówkę plażową oraz piłkę nożną. Całość została zwieńczona dwoma koncertami. Po godz. 21.00 na scenie wystąpił zespół Chemia w nowym składzie (o czym możecie przeczytać tutaj), a godzinę później Kasia Schubert.
Oferta
Centrum, jako budynek wielofunkcyjny, oddaje do dyspozycji mieszkańców przestrzenie przeznaczone dla kultury, sportu i przedsiębiorczości. Mieszczą się tutaj m.in.:
- siedziba ZTL Pruszkowiacy,
- sala audytoryjna dla 210 osób,
- sala widowiskowa dla 392 osób,
- sale: rytmiki, baletu, muzyki, malarstwa i rzeźby,
- sale konferencyjne,
- powierzchnie biurowe,
- studio nagrań,
- siłownia i fitness z kompleksem saun i boiskiem do ricocheta,
- gabinety rehabilitacyjne i odnowy biologicznej,
- patio ze ścianką wspinaczkową,
- powierzchnie gastronomiczne,
- parkingi: podziemny i naziemny dla ponad 300 samochodów.
Kapitanie, bandera na maszcie
Centrum Kultury i Sportu to budynek, który dla większości mieszkańców Pruszkowa stanowi obiekt żartów. Pruszkowianie uważają, że jest to miejsce niepotrzebne, które odstrasza swoją architekturą. Z jej powodu CKiS zajął 6. miejsce w ogólnopolskim rankingu Makabryły 2017 (wyniki głosowania można zobaczyć tutaj). Budynek jest najczęściej porównywany do trumny lub okrętu, którego kapitanem i zarazem patronem ma być sam prezydent Jan Starzyński. Mieszkańcy zarzucają lokalnym władzom, że zamiast pracować nad rozwiązywaniem problemu korków w mieście, stawiają nikomu niepotrzebną placówkę kulturalną, która i tak ma nie wytrzymać konkurencji ze strony oferty rozrywkowej aktualnie budowanego centrum handlowego Nowa Stacja przy pruszkowskim dworcu PKP. Koszt budowy Centrum Kultury i Sportu wyniósł ponad 70 mln zł.
Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.