Sześć dobrych powodów, by przyjść na szósty Big Book Festival
- Dodał: Inga Świetlicka
- Data publikacji: 18.06.2018, 11:03
Od piątkowego do niedzielnego wieczora (22-24 czerwca) w Warszawie potrwa szósta edycja jednego z najbardziej nowatorskich i pomysłowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pod hasłem EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach na Big Book Festival odbędzie się 60 spotkań: rozmów z pisarzami z 20 krajów, widowisk, happeningów, akcji i dyskusji. Proponujemy sześć, które najlepiej oddają skalę i różnorodność Big Book Festival.
Po pierwsze: poznaj eko-literaturę na nowej łące
Specjalnie na Big Book Festival wyrośnie nowa łąka, na której odbędzie się seria spotkań poświęconych relacjom człowieka z roślinami i zwierzętami. Ich bohaterami będą m.in. szwedzka zielarka Lisen Sundgren, czeska pisarka Anna Bolavá, aktywista Dariusz Gzyra, dyrektor warszawskiego ZOO – Andrzej Kruszewicz i Maciej Podyma z Fundacji Łąka, który opowie, dlaczego kwieciste łąki są miastom bardziej potrzebne niż przystrzyżone trawniki. Po festiwalu łąka przy ul. Merliniego 2 będzie kwitła pięknie dla Warszawiaków.
Sobota i niedziela (23-24.06) od 12.00 do 20.00. Wstęp wolny.
Po drugie: dopinguj wspinaczkę pisarzy i himalaistów na LEKCJI ODPADANIA
Tego jeszcze nie było! Dwie drużyny – pisarzy i dziennikarzy – ścigają się na ściance wspinaczkowej, zdobywają punkty i przeliczają je na książki, by w akcji dobroczynnej Lekcja odpadania utworzyć biblioteki – dla dzieci i seniorów. Na wyżyny wspinać się będą m.in. Wojciech Kuczok, Katarzyna Puzyńska, Aleksandra Bośkowska, Kamil Bałuk, Renata Kim. Ich trenerami i asekurującymi będą wybitni himalaiści: Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik. Warto przyjść, dopingować i oklaskiwać, gdy znani autorzy będą spadać prosto w ramiona zdobywców ośmiotysięczników.
Sobota, 23.06 godz. 12.00
Po trzecie: Śmiej się z dulszczyzny z Papużanką i Żelaznymi Waginami
Pisarka Zośka Papużanka dodaje swoje pięć groszy do Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, wychodzi na scenę jako narratorka w towarzystwie świetnych aktorek: Katarzyny Kwiatkowskiej i Edyty Olszówki, a punkowe Żelazne Waginy grają stworzone na tę okazję songi. Oto Stand-up Literacki Świat według Dulskich, czyli beka z życia na pokaz i hipokryzji. Po nim koncert Żelaznych Wagin.
Niedziela, 24.06, godz. 20.00. Bilety - 15 PLN, na miejscu i na www.bilety24.pl
Po czwarte: pozwól się oczarować aktorską adaptacją słynnych powieści
Po raz pierwszy na Big Book Festival „Koncerty czytane“ – adaptacje klasycznych powieści: Czarodziejskiej góry Tomasza Manna, Czarnego obelisku Ericha Marii Remarque’a i Utraconej czci Katarzyny Blum Heinricha Bölla. Reżyseruje Łukasz Garlicki. Występuje aktorska plejada, m.in. Jacek Braciak, Andrzej Mastalerz, Agnieszka Żulewska i Michał Meyer. Aktorzy interpretują powieści, a publiczność porusza się za nimi w zadziwiającej przestrzeni fun-parku. Do tego muzyka stworzona przez duet Łukasz Garlicki i Jacek Jędrysik.
Wstęp wolny.
Czarodziejska góra - sobota, 23.06. godz. 20.00
Czarny obelisk – niedziela, 24.06, godz. 16.00
Utracona cześć Katarzyny Blum – niedziela, 24.06, godz. 18.00
Po piąte: przyjdź z córką, nastolatkiem i dziadkami
Szósty Big Book Festival sprzyja międzypokoleniowym wyprawom. W programie spotkania z Clèmentine Beauvais - autorką francuskiego hitu Pasztety, do boju!, Marią Parr czyli norweską Astrid Lindgren, a także głaskanie psów-ratowników z Barbarą Gawryluk i sadzenie drzewa z Cezarym Harasimowiczem. Oraz świetne warsztaty młodzieżowe o przemocy inspirowane książkami tegorocznego gościa - Eve Ainsworth. Dla wszystkich – od niemowląt po seniorów – Kasia Bem poprowadzi „Jogę z książką“, czyli trening czytania w zdrowych pozycjach na plaży, trawie i w basenie (niedziela, 24.06, godz. 12.00).
Po szóste: usiądź ramię w ramię z artystą i dyskutuj przy Okrągłym Stole
Na festiwal powstaje wielki Okrągły Stół, przy którym odbędą się debaty o przyszłości. Czytelnicy są w nich tak samo ważni jak autorzy, a mówić trzeba szybko, bo tykają zegary i rozbrzmiewają gongi!
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie – co to będzie? Czego życzymy Polsce na kolejne 100 lat to debata z udziałem m.in.: Gaby Kulki, Michała Rusinka, Joanny Bator, Tego Typa Mesa i Marka Raczkowskiego (sobota, 23.06 godz. 16.00). Zaś o Planecie kobiet. Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem porozmawiają czytelniczki i pisarki Europy, m.in. z Czech, Danii, Izraela, Litwy, Rumunii i Francji. Polskę reprezentują Sylwia Chutnik i Katarzyna Surmiak-Domańska (niedziela, 24.06, godz. 16.00). Wstęp wolny.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w WARSZAWIE w Arenie Wspinaczkowej przy ul. Merliniego 2.
Pełny program Big Book Festivalu (22-24 czerwca 2018) na https://bigbookfestival.pl/
tekst i grafiki: materiały prasowe organizatora
Inga Świetlicka
Miłośniczka sportu, kultury i podróżowania. Mól książkowy oraz kibic polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków.