Zaginiony manuskrypt Sahuaraury wrócił do Peru
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 22.02.2020, 13:17
"Zaginiony rękopis Inków”, uważany za klejnot peruwiańskiej historii i listów, powrócił do kraju pochodzenia po ponad 100 latach. Jego autorem jest Justo Sahuaraura.
Pełny tytuł bezcennego dzieła brzmi Recuerdos de la monarquía peruana o bosquejo de la historia de los incas (po pol. Wspomnienia z monarchii peruwiańskiej lub historia Inków). Dokument znajdował się w Limie, kiedy wybuchła wojna o Pacyfik, znana też jako wojna o saletrę, która trwała w latach 1879-1884. Udział w niej brały Chile oraz sprzymierzone ze sobą Peru i Boliwia. Zwycięsko wyszła pierwsza z tych stron, która m.in. zaczęła kontrolować tereny bogate w surowce mineralne i pozbawiła Boliwię dostępu do oceanu. To właśnie w trakcie tego konfliktu manuskrypt zaginął.
Proces odzyskiwania rękopisu rozpoczął się po niedawnym wystawieniu go na aukcji, którą zorganizowano w Brazylii. Okazało się, że od lat 70. XX wieku należy do rodziny Mindlin z São Paulo. Ezio Neyra, dyrektor Biblioteki Narodowej Peru poinformował, że kiedy tylko rodzina dowiedziała się, iż manuskrypt stanowi dziedzictwo narodowe Peru, zdecydowała się oddać go w geście dobrej woli. María Sánchez Sánchez z BNP przekazała, że dzieło powróciło w dobrym stanie. Musi jednak zostać poddane oględzinom, gdyż przez lata znajdowało się w rękach prywatnych.
Jest to tym większe wydarzenie, gdyż w 2021 roku BNP będzie obchodzić 200. rocznicę założenia. Instytucja zmagała się z wieloma trudnościami, do których należą okupacja wojsk chilijskich czy pożar z 1943 roku.
Recuerdos de la monarquía peruana o bosquejo de la historia de los incas zostało napisane w 1838 roku. Autorem jest Justo Apu Sahuaraura Inca - katolicki duchowny i bohater narodowy Peru. Po matce biskup był bezpośrednim potomkiem inkaskiej linii królewskiej - do jego przodków należą Viracocha czy Pachacutec, za czasów którego powstało Machu Picchu. Nazywał siebie "ostatnim potomkiem cesarskiego rodu Inków".

Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.