Na naukę nigdy nie jest za późno
- Data publikacji: 08.01.2021, 19:26
Każdy ma inne doświadczenie w nauce języków obcych. Niektórzy chodzili na specjalne kursy, inni samodzielnie zgłębiali gramatykę i pisownię, a jeszcze inni poświęcili tysiące godzin, które nie zawsze przyniosły rezultat zwłaszcza, kiedy naukę zakończono w szkole średniej czy na studiach i przez jakiś czas kontakt z tym językiem był ograniczony. Aktualnie dużą popularnością cieszą się platformy do nauki języków obcych za pomocą smartfona, tabletu czy też komputera. Artykuł zawiera informację o aplikacjach, dzięki którym uczenie się nowych słówek, zdań i rozwiązywanie ćwiczeń będzie sprawiało przyjemność.
Duolingo
Twórcami najpopularniejszej platformy do nauki języków obcych są dwaj informatycy: Luis von Ahn oraz Severin Hacker. Darmową aplikację można pobierać na smartfony z systemami Android i iOS. Google Play w latach 2013 i 2014 uznało ją jako ,,Najlepsza z najlepszych''. Od lat towarzyszy każdemu, kto chciałby zgłębiać w łatwy i prosty sposób nową wiedzę. Istnieje wachlarz pakietów od poziomu podstawowego, aż po zaawansowany. Jeśli użytkownik zechce, aby pojawiały się przypomnienia o następnej lekcji może zrobić to w ustawieniach, a dodatkowo wyznaczyć ile czasu dziennie chce poświęcić na zapoznanie się z nowymi słówkami. Obszary tematyczne również podlegają personalizacji, a więc z łatwością można skupić się na wybranej tematyce na przykład: podróżach, kulturze czy pracy. Każdy ukończony rozdział to czas na sprawdzian umiejętności, a spośród dwudziestu kilku języków jest w czym wybierać. To ty decydujesz jaki krok będzie następny.
Busuu
Aplikacja, której zaufało 100 milionów uczestników, a z każdym dniem jest ich więcej. Busuu oferuję dwanaście języków. Każdy z użytkowników po założeniu profilu dodaję język lub języki i uczy się we własnym zakresie. Poziomy nauki zaczynają się na A1 i kończą na B2 zawierają ćwiczenia z życia codziennego. Ciekawym doświadczeniem podczas nauki może być videochat, który przeprowadzany jest z innymi użytkownikami, którzy posługują się tym językiem na co dzień. A więc można być uczniem jak i nauczycielem. Istnieje również wersja premium, która daje dostęp do dodatkowych nagrań audio, wideo, ćwiczeń pisemnych czy gramatyki. To co wyróżnia tą aplikację na tle innych to przede wszystkim społeczność, która uczy się nawzajem, łączy i pomaga.
Memrise
To mobilny i internetowy rodzaj nauki słówek i zwrotów za pomocą fiszek (uporządkowanie za pomocą określonych zasad czyli według: podobieństwa, logiki czy skrótów). Autorem jest Ed Cook autor poradników dedykowanych zapamiętywaniu. Wyselekcjonowanie języka, w jakim chcemy poznawać inny język czy zestawy tematyczne są dowolnym wyborem. Każdy kurs stworzony przez społeczność Memrise otagowany jest nazwą autora, ale też liczbą uczestników oraz orientacyjnym czasem ile potrwa nauka. Tryb nauki to aktywne przeglądanie i utrwalanie słówek również w wersji offline, gdy nie mamy dostępu do internetu, gdyż pobrane wcześniej dane możemy użyć bez względu na miejsce w jakim się znajdujemy. Wystarczy wcześniej ściągnąć kurs. Ponadto istnieje wersja premium, którą można przetestować przez 7 dni bezpłatnie. Ciekawą opcją jest również własny zestaw słówek i obrazków, jaki użytkownik może stworzyć wchodząc w zakładkę kursy. Tę aplikację można również pobrać na smartfony z systemami Android i iOS.
Babbel
Niemiecka aplikacja do nauki języków, a także platforma e-learningowa. Czternaście języków opracowanych przez ponad stu nauczycieli i lingwistów sprawia, że kursy polecane są dla początkujących grup jak i zaawansowanych. W 2017 roku Babbel podjął współpracę z Cambridge English Language Assessment, tworząc niedrogi odpłatny test z języka angielskiego, który ocenia umiejętności: czytania i słuchania, ilustrując rzeczywiste sytuacje w komunikacji czy audycje radiowe. Przede wszystkim nauka dialogów jest schematem, który wyróżnia tą platformę na tle innych. Dzięki temu użytkownik jest w stanie szybciej zapamiętać słowa, które dotyczą konkretnej sytuacji, na przykład zamówienie taksówki. Kurs języka podzielony jest na lekcje, które można przećwiczyć w około 20 minut. Każda dziedzina to podział na: podstawy gramatyki, rozumienie ze słuchu i pisownię. Fragment z powtórkami jest bardzo przydatny ponieważ można zrobić przypomnienie z wcześniejszych lekcji.
Nauka języków obcych jeszcze nigdy nie była tak prosta. Możemy mieć dostęp do nowych słów i kursów bez dostępu do internetu. Obcy język przestaje być barierą w komunikacji jeśli systematycznie i sukcesywnie przyswajamy wiedzę. Istnieje mnóstwo aplikacji, które nie tylko uczą, ale także wspomagają kontakt użytkowników na całym świecie.
źródło: busuu.com, pl.duolingo.com, pl.babbel.com, memrise.com/pl