
Nowe odkrycia archeologów w pobliżu Kairu
- Dodał: Marta Wolf
- Data publikacji: 18.01.2021, 16:45
Egipt jest bogatszy o znalezisko z czasów faraonów. W nekropolii Sakkara niedaleko Kairu archeolodzy odkryli świątynię grobową, sarkofagi i różne artefakty z czasów starożytnego Egiptu. Wykopaliskami kieruje Zahi Hawass.
Według Ministerstwa Starożytności to czterometrowy papirus z rozdziałem z Księgi Umarłych, który był powszechny w starożytnym Egipcie jako przedmiot pochówku. Naukowcy odkryli również maski śmierci i gry, takie jak popularną w tamtym czasie grę Senet. Znaleziska pochodzą z czasów Nowego Państwa, od około 1550 do 1070 roku p.n.e.
Zahi Hawass jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych archeologów w Egipcie. Zdobył międzynarodową sławę dzięki częstym występom w telewizyjnych programach popularnonaukowych kanału Discovery Civilisation poświęconych cywilizacji staroegipskiej. Prowadzi działania na rzecz zwrócenia Egiptowi zabytków przechowywanych w muzeach na całym świecie.
Sakkara to rozległa starożytna nekropolia, która służyła jako cmentarz dla ówczesnej stolicy Egiptu. Położona jest na południe od Kairu i na zachód od Memfis. Kompleks grobowy obejmuje m.in. Piramidę Schodkową Dżosera. Od czasów I dynastii (około 3200 rok p.n.e.), aż do pierwszych wieków po Chrystusie, chowano tam egipskich królów, dostojników państwowych i inne najważniejsze osoby w państwie. Atrakcja turystyczna wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piramidy w Sakkarze uważane są za “wielkie arcydzieło architektury”.
Ministerstwo Starożytności ogłosiło już w ostatnich miesiącach liczne spektakularne znaleziska z Sakkary. W listopadzie minister Khaled al-Anani oświadczył, że to tylko jeden procent tego, co tam jest ukryte. Znaleziska mają być wystawione w Wielkim Muzeum Egipskim, które jest budowane na piramidach w Gizie. Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych otwarć na świecie, jeśli chodzi o muzea. Zostanie oddane do użytku w tym roku.
Źródło: FOCUS DE