Amantadyna – skuteczna w leczeniu COVID-19? Rząd zlecił badania
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 28.01.2021, 12:00
C10H17N to popularny w ostatnim czasie lek przeciwwirusowy – amantadyna. Dawniej był wykorzystywany w leczeniu grypy typu A, obecnie korzystają z niego pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona. W związku z działaniem przeciwwirusowym coraz częściej pojawiają się tezy, by mógł być pomocny w leczeniu COVID-19.
W latach 1996-2009 amantadyna była często stosowana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy, jednak ze względu na niską skuteczność i działanie tylko na jeden typ wirusa (typ A) – zaniechano jej używania. Aktualnie funkcjonuje jako lek neurologiczny i jest podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Jej działanie polega na pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego, poprzez uwolnienie dopaminy - jednego z najważniejszych neuroprzekaźników. Dzięki temu objawy typowe dla choroby Parkinsona zmniejszają się. Co z działaniem przeciwwirusowym?
Badania przeprowadzone wiosną 2020 roku wykazały, że pacjenci zażywający amantadynę, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinęli ciężkich objawów choroby. W związku z tym minister zdrowia, Adam Niedzielski, zlecił Agencji Badań Medycznych sfinansowanie prac badawczych odnośnie zastosowania tego leku w zapobieganiu transmisji oraz leczeniu objawów choroby COVID-19.
- Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy w ciągu kilku tygodni, da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.
Koordynator projektu, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, dodaje:
- Analizując mechanizm działania leku, sądzimy, że amantadyna może być pomocna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej, m.in. poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 jest jednak zastosowanie leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).
Źródło: abm.gov.pl
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.