EMA zatwierdziła szczepionkę firmy AstraZeneca oraz naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego
- Dodał: Remigiusz Skierski
- Data publikacji: 29.01.2021, 16:13
Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmy AstraZeneca. Podobnie jak poprzednio zatwierdzone preparaty, ten również jest dwudawkowy i podawany domięśniowo. Węgry były pierwszym krajem Unii Europejskiej, który dopuścił szczepionkę do użytku.
Po preparatach firm Pfizer oraz Moderna trzecią, zaakceptowaną do użytku na terenie Unii Europejskiej została szczepionka koncernu AstraZeneca. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych, nie została ona wyprodukowana metodą mRNA. Jest stworzona z osłabionej wersji adenowirusa powodującego przeziębienie u szympansów, lecz niegroźnego dla człowieka. Wirus ten został tak zmodyfikowany, by bardziej przypominał koronawirusa, dzięki czemu ludzki system odpornościowy będzie w stanie wyprodukować przeciwciała. Jak w przypadku dwóch wcześniej dopuszczonych szczepionek jest podawana w dwóch dawkach, domięśniowo w ramię. Jest ona najtańsza spośród już zaakceptowanych preparatów, ponieważ kosztuje około 4 dolary za dawkę. Również sposób dystrybucji jest o wiele dogodniejszy, gdyż wystarczy przechowywać ją w zwykłej lodówce. Producent szacuje skuteczność szczepionki, po przyjęciu dwóch dawek na około 70%.
Kontrowersje wzbudził stosunkowo niski odsetek seniorów, na jakich szczepionka była testowana. Jedynie 660 osób w wieku powyżej 65 lat wzięło udział w testach klinicznych, przez co naukowcy z Instytutu imienia Roberta Kocha w Niemczech zalecają niepodawanie tego preparatu osobom starszym. Drugim argumentem, jaki podają jest niewystarczająca wiedza na temat szczepionki, a co za tym idzie skutków ubocznych, jakie może powodować w osób starszych. Jednakże jedynie rząd Niemiec zdecydował się na zastosowanie tej rekomendacji. Naukowcy z Europejskiej Agencji Leków zapewniają, że szczepionka jest całkowicie bezpieczna dla wszystkich grup wiekowych.
Szczepionka firmy AstraZeneca jest od 30 grudnia powszechnie stosowana na terenie Wielkiej Brytanii. Również Węgierski Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia dopuścił do użycia ten preparat, nie czekając na decyzję Europejskiej Agencji Leków.