
Łosoś pacyficzny zagrożony wyginięciem przez zmiany klimatyczne
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 25.02.2021, 18:42
Biuro ds. Rekreacji i Ochrony Środowiska stanu Waszyngton, opublikowało raport na temat stanu populacji łososia na północno-zachodnim Pacyfiku. Wiadomości nie napawają optymizmem. Od 10 do 14 gatunków łososia jest zagrożonych wyginięciem.
To odkrycie, choć szokujące, jest zgodne z prognozami ostatnich kilku dekad. Gatunki łososia pacyficznego w stanie Waszyngton od lat ulegają depopulacji. Szacuje się, że obecne ich występowanie jest na poziomie ok. 5% historycznego maksimum.
Głównym czynnikiem powodującym to zjawisko jest ciągle ocieplanie się klimatu i topnienie lodowców. Łosoś jest gatunkiem anadromicznym, co oznacza, że rozmnaża się i dojrzewa w rzekach i strumieniach, a następnie migruje do oceanu. Kiedy nadchodzi czas tarła, płynie z oceanu w górę rzeki. Lodowce zasilają strumienie zimną wodą, w których łososie się rozmnażają, co ma kluczowe znaczenie dla pomyślnej reprodukcji.
- Topniejące lodowce oznaczają, że zimna woda nie jest już dostępna we właściwym czasie - powiedział Daniel Pauly, profesor z Instytutu Oceanów i Rybołówstwa Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w wywiadzie dla GlacierHub.
Łososie są niezwykle wrażliwe na temperaturę. W cieplejszych wodach ich metabolizm wzrasta i potrzebują więcej tlenu, co utrudnia podróż w górę rzeki. Przewiduje się, że średnia temperatura strumienia w stanie Waszyngton wzrośnie od 3,6 do 10,5 stopni Fahrenheita do końca stulecia, z powodu wzrostu temperatury powietrza oraz utraty lodowca i warstwy śniegu.
- Ryby szukają temperatur, do których są przyzwyczajone, a jeśli te temperatury są dalej na północ, przemieszczają się dalej na północ. Jeśli sporządzisz mapę porównującą Alaskę z Kalifornią, zasoby łososia w Kalifornii są w zasadzie martwe. Oregon nie jest w dobrej kondycji. Waszyngton nie jest w dobrej kondycji. Łososie dobrze sobie radzą tylko na arktycznej Alasce – dodaje profesor Pauly.
W celu przywrócenia populacji łososia, w stanie Waszyngton rekonstruowane są strefy łęgowe. Chroniona jest roślinność otaczająca rzeki, zapewniająca niezbędny cień i pokarm dla młodych osobników. Usuwa się blokady, które uniemożliwiają łososiom przemieszczanie się po drogach wodnych do miejsc tarła. Jednak tempo odnawiania jest zbyt wolne, a rybom nadal grozi poważne niebezpieczeństwo.
Źródło: phys.org
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.