
Nowa Zelandia: odkryto, że 3 gatunki rekinów świecących w ciemności
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 04.03.2021, 12:25
Naukowcy odkryli, że 3 gatunki rekinów głębinowych żyjących w Nowej Zelandii świecą w ciemności. Były one już wcześniej znane biologom morskim, ale dopiero teraz zauważono u nich zjawisko bioluminescencji.
Jednym z gatunków jest liksa, która ma tytuł największego świecącego kręgowca na świecie. Osobniki osiągają długość 1,8 metra. Gatunek charakteryzuje się smukłym ciałem z bardzo krótkim i tępo zakończonym ryjem, dużymi oczami oraz grubymi wargami. Liksa jest narażona na wyginięcie.
Bioluminescencję zauważono również u żarłacza czarnobrzuchego. Rekiny tego gatunku osiągają 1,52 metra długości i charakteryzują się czarnymi zakończeniami na płetwie grzbietowej oraz ogonowej. Żyją w w pobliżu raf.
Trzecim z gatunków jest żarłacz południowy. Wszystkie te gatunki zamieszkują przestrzeń zwaną strefą zmierzchu, której głębokość waha się od 200 do 1000 metrów.
Naukowcy sugerują, że świecące podbrzusze rekinów ma pomóc im się ukryć przed drapieżnikami. Bioluminescencja u rekinów jest możliwa dzięki fotoforom, które znajdują się w skórze zwierzęcia.
- Bioluminescencja często jest postrzegana jako coś spektakularnego, ale to zjawisko, biorąc pod uwagę rozległość głębin morskich, jest teraz coraz bardziej oczywiste. Wytwarzanie światła na głębokości musi odgrywać ważną rolę w największym ekosystemie na naszej planecie - stwierdził jeden z naukowców z Narodowego Instytutu Badań Wodnych i Atmosferycznych w Nowej Zelandii.
Źródło: BBC

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.