Dania wstrzymuje stosowanie szczepionki AstraZeneca
- Data publikacji: 11.03.2021, 12:50
Duńskie ministerstwo zdrowia w czwartek (11.03) zdecydowało się tymczasowo zawiesić stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Według władz sanitarnych u wielu pacjentów po podaniu szczepionki doszło do zakrzepów krwi.
Jak donoszą duńskie władze, kolejne sześć państw europejskich wstrzymało użycie partii szczepionki od AstraZeneca. Duńska Agencja Leków poinformowała natomiast, że wszczęła dochodzenie w sprawie szczepionki. Stosowanie preparatu zostanie w tym kraju zawieszone na 14 dni.
Dochodzenie jest prowadzone przez odpowiednie agencje w innych państwach UE, także przez Europejską Agencję Leków (EMA), która jest odpowiedzialna za ocenę i nadzór nad produktami leczniczymi w Unii Europejskiej.
Austria wstrzymała stosowanie partii szczepionek AstraZeneca w związku z dochodzeniem w sprawie śmierci spowodowanej zaburzeniami krzepnięcia oraz choroby spowodowanej zatorowością płucną.
Przedstawiciele EMA, komentując przypadki zakrzepów krwi w Austrii, poinformowali w środę (10.03), że nie znaleziono dotychczas żadnych dowodów bezpośrednio łączących szczepionki firmy AstraZeneca z zaistniałymi powikłaniami. Stwierdzono, że liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób, które otrzymały szczepionkę marki AstraZeneca, nie jest wyższa od obserwowanej w populacji ogólnej.
Do 9 marca zgłoszono 22 przypadki takich zdarzeń wśród 3 milionów osób, które otrzymały zastrzyk firmy AstraZeneca.
W Niemczech wiele dawek szczepionki, opracowanej przez tę firmę, nie jest wykorzystywanych z powodu obaw, że jest ona mniej skuteczna w walce z innymi mutacjami wirusa. Ze względu na brak badań nad jej wpływem na osoby starsze, szczepionka została zatwierdzona w tym kraju jedynie dla osób poniżej 65 roku życia.
Republika Południowej Afryki wstrzymała wprowadzenie szczepionki na rynek z powodu badania, które wykazało, że jest ona mniej skuteczna w walce przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2.
AstraZeneca poinformowała, że szczepionki są poddawane ścisłej i rygorystycznej kontroli jakości. Dodano, że nie było „żadnych potwierdzonych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionką".