Łyżwiarstwo figurowe: prace nad formułą zdalnych zawodów
- Dodał: Agnieszka Musiał
- Data publikacji: 07.04.2021, 15:50
Międzynarodowa Federacja Łyżwiarstwa (ISU) pracuje nad narzędziami, które mają umożliwić rozgrywanie zawodów czy przeprowadzanie seminariów zdalnie. Testy są obiecujące, ale wciąż wymagają poprawek i usprawnień.
Praktycznie zakończony sezon 2020/2021 (zostało jeszcze World Team Trophy - drużynowe mistrzostwa świata) pozostawił pewien niedosyt. Z dużych międzynarodowych zawodów rozegrano tylko mistrzostwa świata seniorów, a cykl Grand Prix czy Challenger Series zostały bardzo okrojne. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się juniorzy, którzy nie mieli szans na żaden międzynarodowy start, podobnie jak formacje synchroniczne. ISU, w ramach przygotowania na brak poprawy sytuacji przygotowała własne rozwiązania - zdalne.
Informowaliśmy o przeprowadzanych próbnych zawodach łączonych - część zawodników startowała na lodowisku bazowym w Finlandii, a część łączyła się zdalnie z Włoch (więcej tutaj). Toolkit, czyli system nad którym pracuje ISU, bazuje na oprogramowaniu Zoom i własnych programach sędziujący. Wirtualne wydarzenia mogą być transmitowane na żywo - za pośrednictwem Zooma lub serwisów jak YouTube czy Dailymotion. W takim wypadku całość zawodów przebiega według podobnego schematu jak przy tradycyjnych zmaganiach - na swoich lodowiskach w odpowiednim czasie występują zawodnicy, a członkowie panelu sędziowskiego zdalnie oceniają ich występy.
W przypadku braku możliwości zorganizowania zawodów w czasie rzeczywistym, Federacja dopuszcza nadsyłanie nagranych wcześniej występów. Takie przejazdy będą oceniane w czasie trwania transmisji.
Opracowane narzędzia będą pomagały w szkoleniu sędziów - zezwoli im to na próbne oceny, które później będą konsultowane z koordynatorami. Dostępna będzie również opcja podzielenia się dodatkowymi wskazówkami z zawodnikami.
W testach nowych rozwiązań wziął udział Kanadyjski Związek łyżwiarstwa (Skate Canada). W listopadzie i styczniu tego roku przeprowadzono dwa wydarzenia - sędziowanie na żywo nagranych wcześniej przejazdów i wspólne łączenie z różnych miast. W Moskwie, pod okiem wiceprezydenta ISU Aleksandra Lakernika, podobne próby przeprowadzono w konkurencji par sportowych.
Sędziowie mogli korzystać z Systemu Oceniania Online, który wykorzystuje Arkusze Google. ST Sportservice (Swiss Timing), odpowiedzialny za utworzenie systemu zdalnego sędziowania zaprezentował pierwszą wersję w marcu, nieuwzględniającą jeszcze sędziowania przejazdów w czasie rzeczywistym. Największą trudność dalej stanowi zapewnienie stabilnej transmisji przejazdów. ISU, wraz z poszczególnymi podmiotami dalej pracuje nad odpowiednim rozwiązaniem, które będą mogły wprowadzić wszystkie federacje krajowe.
Źródło: ISU
Agnieszka Musiał
Od dzieciaka na lodzie, teraz częściej na trybunach. Piszę o łyżwiarstwie figurowym, hokeju i gimnastyce.