Gimnastyka artystyczna – PŚ: powrót bliźniaczek

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.04.2021, 13:20

Drugie tegoroczne zawody z cyklu Pucharu Świata przebiegły pod dyktando sióstr Diny i Ariny Aweriny. Z dobrej strony pokazały się też gimnastyczki z Białorusi oraz Włoszka Raffaeli. W tle toczyła się walka o przepustki olimpijskie. Polki zdobywały doświadczenie w zawodach najwyższej rangi, plasując się na dalekich miejscach.

W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Sofii zabrakło najlepszych na świecie Rosjanek. Dina i Arina Awerina wystąpiły w weekend Taszkencie i choć nie wszystko wyszło im idealnie, ze stolicy Uzebkistanu wrócą z czterema (z pięciu możliwych) złotymi medalami.

Do rywalizacji w wieloboju podczas drugich w sezonie zawodów pucharowych przystąpiło 50 zawodniczek. Stawka ponownie nie była pełna – tym razem na starcie zabrakło triumfatorek zmagań z Sofii: Linoj Aszram i najlepszych gimnastyczek bułgarskich: Borjany Kalejn i Katrin Tasewej.

Wielobój przebiegał pod dyktando rosyjskich bliźniaczek. Siostry za swoje występy uzyskiwały zbliżone noty i na półmetku rywalizacji miały identyczny wynik, zdecydowanie lepszy od rywalek. Później jednak – nie pierwszy raz w karierze Ariny – nastąpiła katastrofa w układzie ze wstążką. Rosjanka otrzymała za niego ocenę 15.40, co było dopiero 38. wynikiem dnia. Tym samym Arina straciła szansę na zwycięstwo i po raz kolejny przegrała z siostrą. Dina Awerina triumfowała w wieloboju z notą 104.10. Arina Awerina mimo fatalnego startu ze wstążką zdołała utrzymać drugie miejsce, co tylko pokazuje, jak dużą przewagę rosyjskie zawodniczki mają nad resztą stawki. Dina w łącznej klasyfikacji wyprzedziła siostrę o blisko 7 punktów, a na najniższym stopniu podium stanęła Anastazja Sałos z Białorusi (96.50).

Kolejny świetny start ma za sobą Włoszka Sofia Raffaeli, która w Taszkencie uplasowała się tuż za podium (94.75). O ile w Sofii można było mówić o niespodziance, o tyle w Uzbekistanie 17-latka z Italii potwierdziła duże możliwości i udowodniła, że coraz pewniej czuje się w światowej czołówce. Wydaje się także, że w obecnej formie ma duże szanse, by pojechać na igrzyska. Na piątej lokacie wielobój ukończyła druga zawodniczka z Białorusi, Alina Harnasko, a kolejne miejsca przypadły gimnastyczkom rywalizującym o olimpijskie przepustki: Słowence Jekaterinie Venedeevej (90.90), Sabinie Taszkenbajewej z Uzbekistanu (90.60) i Fanni Pigniczki z Węgier (90.00). Na półmetku kwalifikacji olimpijskich w Pucharze Świata właśnie te trzy zawodniczki znajdują się na czele rankingu. Za nimi plasuje się Chisaki Oiwa, jednak występu w Taszkencie Japonka nie zaliczy do udanych – była dopiero 17. z notą 84.60.

W wieloboju oglądaliśmy dwie reprezentantki Polski. W zawodach najwyższej rangi zadebiutowały Milena Górska i Laura Osada. Biało-Czerwone zajęły pozycje w końcówce stawki. Górska z łączną notą 68.17 uplasowała się na 40. miejscu, a Osada została sklasyfikowana cztery lokaty niżej (63.50). Najlepszy wynik Polek w Taszkencie to 37. pozycja Mileny Górskiej w układzie z piłką (18.20) i wstążką (15.95).

W finałach z poszczególnymi przyborami dwa złota trafiły do Ariny Aweriny. Rosjanka wygrała rywalizację z piłką i maczugami, a jej siostra triumfowała w finale z obręczą. Złoty medal ze wstążką wywalczyła Alina Harnasko. Dina Awerina do kolekcji medalowej dołożyła jeszcze dwa srebra i brąz, a Alina Harnasko dwa brązowe krążki. Ponadto dwa srebrne medale (obręcz, wstążka) zdobyła Sofia Raffaeli, a rywalizację z obręczą na najniższym stopniu podium ukończyła Anastazja Sałos.

W rywalizacji zbiorówek wystąpiło 8 zespołów narodowych. Na starcie zabrakło ekip ze ścisłej światowej czołówki (nie było Rosjanek, Bułgarek, Włoszek i Japonek). W tej sytuacji historyczny triumf w wieloboju odniosły gospodynie. Drużyna z Uzbekistanu wygrała zmagania z notą 76.40, wyprzedzając reprezentacje Izraela i Białorusi. Poza podium uplasowały się Meksykanki. Uzbekistan potwierdził dobrą dyspozycję także w finałach. Gospodynie zwyciężyły w rywalizacji z piłkami, a zmagania z obręczami o maczugami ukończyły na drugiej pozycji, za zbiorówką białoruską.

Kolejny Puchar Świata w gimnastyce artystycznej odbędzie się w Baku w dniach 7-9 maja 2021 roku.