
Gra wideo pomaga chronić rafy koralowe
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 22.04.2021, 17:00
NASA wydała grę wideo NeMO-Net, która pozwala graczom udać się na wirtualną ekspedycję badawczą pod wodę i zmapować rafy koralowe na całym świecie. Pomoże to ulepszyć obrazy 3D dna oceanu.
Ekosystemy morskie, a szczególnie rafy koralowe, są zagrożone wyginięciem z powodu zanieczyszczenia, przełowienia, a także zmian klimatycznych. Naukowcy, używając obrazów 3D zebranych od nurków, a także obrazów 2D z satelitów, chcą zmapować dno oceanu. Jest to konieczne, aby lepiej zrozumieć obecny stan raf koralowych i to, w jaki sposób reagują one na rosnące temperatury oceanów, zanieczyszczenie i zakwaszenie oceanów.
- Ogromne ilości trójwymiarowych zdjęć raf koralowych muszą zostać sklasyfikowane, abyśmy mogli zorientować się, jak ich ekosystemy radzą sobie w czasie. Sprawienie, by ten proces klasyfikacji był jak najbardziej wydajny, skłonił nas do spojrzenia na automatyzację z CNN – powiedział Jarrett van den Bergh, główny autor projektu.
CNN to model sztucznej inteligencji, specjalizujący się w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu obrazów. Wykorzystuje fakt, że każdy obraz składa się z dających się rozróżnić pojedynczych elementów – pikseli. Tworzy mechanizm analizy każdego z tych elementów w celu klasyfikacji obrazu jako całości. Pozwala to analizować nawet tak złożone obrazy, jak rafy koralowe. Jednak by poprawnie funkcjonować, wymaga dużej ilości danych szkoleniowych.
Aby sprostać temu wyzwaniu, naukowcy stworzyli grę wideo o nazwie NeMO-Net. Gracze mogą identyfikować i klasyfikować rafy koralowe za pomocą obrazów 3D, wirtualnie podróżując po oceanie na statku badawczym Nautilusie. Podczas swojej podróży wchodzą w interakcje z prawdziwymi danymi NASA i mogą dowiedzieć się o różnych rodzajach koralowców żyjących na dnie oceanu, jednocześnie wskazując, gdzie pojawiają się na zdjęciach. Klasyfikacja ta jest następnie wprowadzana do sieci neuronowej, w celu utworzenia zsynchronizowanej, globalnej mapy raf koralowych. To, co zwykle zajmuje naukowcom lata, będzie znacznie szybsze dzięki wkładowi graczy.
- NeMO-Net wykorzystuje najpotężniejszą siłę na tej planecie: nie wyszukaną kamerę ani superkomputer, ale ludzi. Każdy, nawet pierwszoklasista, może zagrać w tę grę i posortować dane, aby pomóc nam stworzyć mapę jednej z najpiękniejszych form życia, jakie znamy - powiedział Ved Chirayath, twórca sieci neuronowej stojącej za grą, która wykorzysta dane gracza do zbudowania globalnej mapy koralowców.
Gra jest już dostępna w sklepie App Store. Wkrótce pojawi się wersja dla systemów Android.
Źródło: phys.org
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.