
Sudan: Polacy odkryli setki kamiennych narzędzi datowanych na ponad 700 tys. lat.
- Dodał: Katarzyna Maciejowska
- Data publikacji: 23.04.2021, 19:05
Odkrycie miało miejsce we wschodniej części Sudanu, na Pustyni Wschodniej. Kamienne narzędzia świadczą o obecności afrykańskiej odmiany Homo erectus (człowieka wyprostowanego) – przodka współczesnego człowieka (Homo sapiens), który pojawił się w Afryce około 1,8 mln lat temu.
Wśród setek odnalezionych zabytków archeolodzy odkryli również tzw. rozłupce - narzędzia w kształcie migdałów, ze sfazowanymi krawędziami po obu stronach, które na styku tworzą ostro zakończony czubek. Tego typu akcesoria znane są z obecnych terenów Etiopii i Kenii i mogły powstać tam nawet milion lat temu.
Wiek zabytków to sensacja archeologiczna. Kilka lat temu kierownik badań, prof. Mirosław Masojć z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, poinformował o odkryciu w tym regionie narzędzi mających około pół miliona lat, które wtedy były pierwszymi tak wiekowymi ludzkimi tworami na Pustyni Wschodniej.
- Teraz mamy potwierdzenie, że są na tym terenie zabytki, które są może nawet dwukrotnie starsze – poinformował archeolog - Ostatni sezon badawczy miał miejsce pod koniec 2019 r., kiedy sytuacja polityczna była bardzo napięta i w końcu doszło do przewrotu w Sudanie i obaleniu wieloletniego reżimu. Prace były bardzo trudne pod względem logistycznym - brakowało paliwa, musieliśmy też unikać manifestacji, w tym czasie zdarzało się, że ginęli ludzie - dodał.
Wyniki badań opublikowano właśnie w prestiżowym Plos One.
Źródło: neewsbeezer.com

Katarzyna Maciejowska
Kulturoznawczyni i medioznawca z wykształcenia, ilustratorka z zamiłowania. Nie lubię radykalizmu i braku obiektywizmu. Wielbicielka psów, roślin, muzyki elektronicznej i pierogów ruskich.