Konnichiwa Tokio (7) - Gimnastyka sportowa
- Dodał: Agnieszka Musiał
- Data publikacji: 01.07.2021, 10:25
Gimnastyka sportowa bywa dyscypliną nieco mistyczną samą w sobie. Jest częścią letnich igrzysk olimpijskich od samego początku ery nowożytnej (Ateny, 1896). Choć system oceniania dla oka laika może być wymagający, zmagania gimnastyków sportowych zawsze zbierają ogromną widownię i tym razem powinno być podobnie - emocji na pewno nie zabraknie!
Szczegółowy program gimnastyki sportowej
Zasady
Mężczyźni startują w sześciu konkurencjach: ćwiczenia wolne, drążek, poręcze, koń z łękami, kółka, skok. Kobiety wykonują ćwiczenia wolne, skok, ćwiczenia na poręczach asymetrycznych i równoważni. Zawodnicy rywalizują indywidualnie, w wieloboju i w wieloboju drużynowym.
Rywalizacja jest podzielona na kwalifikacje, finał wieloboju drużynowego, finał wieloboju indywidualnego i finały poszczególnych konkurencji. Podczas rundy kwalifikacyjnej wyłaniane są zespoły narodowe, które pozostaną w rywalizacji i poszczególni zawodnicy, którzy przejdą do finałów wieloboju indywidualnego i finałów przyrządów. W Tokio drużyny będą składać się z czterech zawodników czy zawodniczek (wcześniej było to pięć osób), dodatkowo każdy kraj będzie mogło reprezentować do dwóch zawodników indywidualnych.
Kwalifikacje drużynowe są rozgrywane w formacie 4-4-3, tj. w każdej konkurencji będzie mogło wystartować czterech zawodników, ale do sumy punktów zostaną zebrane trzy najlepsze wyniki. W finale drużynowym zawodnicy startują we wszystkich konkurencjach w formacie 4-3-3, tj. starty trzech wystawionych zawodników będą determinować tabelę medalową.
W rywalizacji wieloboju indywidualnego zawodnicy startują we wszystkich konkurencjach, ale tylko dwójka zawodników z jednego kraju może zakwalifikować się do rundy finałowej.
W finałach poszczególnych konkurencji najlepsza ósemka z każdego ćwiczenia (według wyników z rundy kwalifikacyjnej) będzie walczyć o medale, z ograniczeniem do dwóch sportowców z danego kraju.
By wystartować w Tokio, zawodnicy i zawodniczki musieli urodzić się przed 1 stycznia 2005 roku. W pojedynku wieloboju drużynowego stanie po 12 zespołów mężczyzn i kobiet.
Ocena
Do igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku używano systemu oceniania z maksymalną notą 10. Pierwszą osobą, której udało się zgarnąć perfekcyjną 10, była rumuńska gimnastyczka, Nadia Comăneci w 1976 roku. Od 2005 roku, po kontrowersjach w Atenach, używa się otwartego systemu, w którym rozróżnia się dwie składowe - trudność elementu (D, difficulty) i jego wykonanie (E, execution). Ich suma określa końcową notę zawodnika.
Trochę historii
Złota era japońskich gimnastyków sportowych zaczęła się na igrzyskach w Rzymie (1960) i trwała aż do zmagań w Montrealu (1976). Zawodnicy wygrali zespołowe zmagania wieloboju pięć razy z rzędu, a Sawao Kato wygrał trzy złote medale w Meksyku (1968) i Monachium (1972). Później dyscyplinę zdominowali sportowcy ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) i Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Aktualnie największe szanse medalowe mają gimnastycy z Japonii, Chin i Rosji. Rywalizację pań podporządkowały sobie Amerykanki, na czele z genialną Simone Biles, najbardziej utytułowaną kobietą w historii igrzysk olimpijskich. Faworytkami do medalów są również Rosjanki i Chinki.
Terminarz zmagań gimnastycznych zmieniał się w czasie różnych edycji igrzysk olimpijskich, w 1896 roku do programu zaliczało się np. wspinanie po linie. Interdyscyplinarna rywalizacja rozegrały się w 1900 roku, kiedy do wieloboju wliczano podnoszenie ciężarów, ale też skok wzwyż, skok o tyczce i skok w dal.
Faworyci
W każdej konkurencji grono faworytów jest dość szerokie, ale w wielu indywidualnych głównymi kandydatami są w zasadzie członkowie reprezentacji, które będą rywalizować o złoto w drużynowych wielobojach. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, o złoto będą walczyć gimnastycy z Rosji i Chin. Dodatkowo u kobiet bardzo mocne są Amerykanki z Simone Biles na czele, a u mężczyzn Japończycy. Wspomniana Biles zapewne będzie chciała powiększyć swój bogaty dorobek o kolejne medale i kolejne rekordy. Może uda jej się powetować swoje niepowodzenie na równoważni w Rio? W kilku konkurencjach męskich, szczególnie wieloboju i skoku, bardzo groźni mogą być Rosjanie Nikita Nagornyj i Artur Dalalojan. Plany popsuć im może reprezentant gospodarzy Kohei Uchimura. Bez wątpienia jednak w ćwiczeniach na kółkach niespodzianką będzie triumf kogokolwiek innego, niż Greka Elefteriosa Petruniasa.
Polacy
Występ pierwszych Biało-Czerwonych miał miejsce na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, gdzie drużyna gimnastyczek (Klara Sierońska, Marta Majowska, Matylda Ossadnik, Wiesława Noskiewicz, Janina Skirlińska, Alina Cichecka, Julia Wojciechowska i Stefania Krupa) zajęła szóste miejsce. Pierwszy medal przyszedł szybko, bo już podczas drugiego startu reprezentantów Polski w tej dyscyplinie. Srebro podczas ćwiczeń wolnych wywalczył Jerzy Jokiel. Dużo radości przyniosły nam występy Leszka Blanika, który na igrzyskach w 2000 roku zdobył brązowy, a w 2008 roku złoty medal w skoku.
Naszą jedyną reprezentantką będzie Gabriela Sasnal. Szanse na awans do finału wieloboju są niewielkie, ale największą szansą dla Polki będzie skok, gdzie może pokusić się o sprawienie kibicom Biało-Czerwonych pięknej niespodzianki.
Arena
Zawodnicy będą rywalizować w Ariake Gymnastics Centre, która została zbudowana by pomieścić 12 000 widzów. Oprócz gimnastyki sportowej rozegrane zostaną tam również konkurencje gimnastyki artystycznej i trampoliny.
Terminarz
Zmagania gimnastyków sportowych rozpoczną się dzień po ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio i potrwają do 3 sierpnia. Polscy fani powinni być usatysfakcjonowani - zerwania nocy i wczesnego budzika będą wymagały tylko rundy kwalifikacyjne, reszta konkurencji będzie rozpoczynała się przed południem lub po południu. Dokładna rozpiska godzinowa dla czasu polskiego jest dostępna tutaj.
Typy redakcji poinformowani:pl
Wielobój drużynowy kobiet: Stany Zjednoczone
Wielobój drużynowy mężczyzn: Japonia
Wielobój indywidualny kobiet: Simone Biles (Stany Zjednoczone)
Wielobój indywidualny mężczyzn: Kōhei Uchimura (Japonia)
Mężczyźni
Poręcze symetryczne: Dawid Bielawskij (Rosyjski Komitet Olimpijski)
Ćwiczenia wolne: Kōhei Uchimura (Japonia)
Skok: Nikita Nagorny (Rosyjski Komitet Olimpijski)
Kółka: Elefterios Petrunias (Grecja)
Drążek: Nikita Nagorny (Rosyjski Komitet Olimpijski)
Koń z łękami: Takeru Kitazono (Japonia)
Kobiety
Poręcze asymetryczne: Władisława Urazowa (Rosyjski Komitet Olimpijski)
Ćwiczenia wolne: Simone Biles (Stany Zjednoczone)
Skok: Simone Biles (Stany Zjednoczone)
Równoważnia: Simone Biles (Stany Zjednoczone)
Agnieszka Musiał
Od dzieciaka na lodzie, teraz częściej na trybunach. Piszę o łyżwiarstwie figurowym, hokeju i gimnastyce.