ZIO za 81 dni: Pekin rozpoczyna produkcję lodowego śniegu na zimowe igrzyska
- Dodał: Wiktoria Kornat
- Data publikacji: 16.11.2021, 17:49
Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. W jednym z ośrodków narciarskich w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej ruszyła produkcja sztucznego śniegu. Proces ma potrwać do połowy stycznia przyszłego roku. Zapewniono, że technologia sztucznego naśnieżania nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne.
Narodowy Ośrodek Narciarstwa Alpejskiego w dystrykcie Yanqinh, jeden z trzech obiektów Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, poinformował o rozpoczęciu produkcji sztucznego śniegu na nadchodzące igrzyska. Proces zaczął się w poniedziałek, a jego zakończenie ma przypadać na połowę stycznia przyszłego roku. Mimo że w Pekinie tej zimy prognozuje się wystąpienie obfitych opadów, zadecydowano o użyciu dużej ilości sztucznego śniegu, który jest bardziej zgodny z wymogami zawodów i bezpieczniejszy dla sportowców. Organizatorzy olimpiady mają surowe wymagania dotyczące rozmiaru, grubości, twardości i gęstości cząstek śniegu podczas zawodów, których nie można osiągnąć przez naturalne opady białego puchu.
Zespół naśnieżania składa się z 20 chińskich i zagranicznych pracowników. Do użytku zostało oddanych około 170 zestawów sprzętu naśnieżającego. Projekt obejmuje około 800 000 metrów kwadratowych, a zespół będzie musiał wyprodukować około 1,2 miliona metrów sześciennych śniegu. Aby zapewnić zawodnikom prędkość maksymalną 130-140 kilometrów na godzinę, Międzynarodowa Federacja Śniegu ma surowe wymagania dotyczące twardości stoków, więc naśnieżanie jest najważniejszą częścią całego przedsięwzięcia. Wymagania oznaczają, że powierzchnia szlaku musi pozostać krystaliczna, a lodowy śnieg pozwala zmniejszyć tarcie między nartami a trasami, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo ich złamania. Jeśli chodzi o szybkie skręty, może również zapewnić, że powierzchnia nart będzie gładka, a tor narciarski będzie w idealnym stanie, niezależnie od liczby uczestników.
Narciarstwo alpejskie znane jest jako „perła w koronie zimowych igrzysk olimpijskich”. Ośrodek o którym mowa został ukończony w czerwcu, zorganizował kilka konkursów testowych i jest zakwalifikowany do przeprowadzenia zawodów. Obiekt posiada siedem torów, które łącznie posłużą do rozegrania jedenastu konkurencji, między innymi supergiganta, slalomu giganta, czy też kombinacji alpejskiej. Tory mają długość 9,2 km, a maksymalny spadek w pionie wynosi 900 metrów. Jest to pierwszy w Chinach tor narciarstwa alpejskiego spełniający standardy olimpijskie i jeden z najtrudniejszych obiektów na świecie.
Niektóre zachodnie media wyraziły zaniepokojenie ekologicznymi kosztami sztucznego śniegu, twierdząc, że Pekin będzie potrzebował około 49 milionów galonów wody, aby wytworzyć wymaganą ilość sztucznego śniegu na zimową olimpiadę. Wątpliwości rozwiał Zhang Li, członek delegacji przetargowej na igrzyska w Pekinie, który zapewnił, że technologia sztucznego naśnieżania wykorzystywana podczas imprezy nie będzie zanieczyszczać środowiska. Do całego procesu ma być użyty spray oparty na cząsteczkach wody, które same w sobie nie zanieczyszczają środowiska, a ilość wody zużywana do sztucznego naśnieżania w miejscach takich jak Zhangjiakou w prowincji Hebei, która odpowiada za najwyżej jeden procent lokalnego zaopatrzenia w wodę nie stanowi zagrożenia dla zużycia wody przez mieszkańców regionu.
Źródło: globaltimes.cn
Wiktoria Kornat
Miłośniczka sportu, w szczególności piłki nożnej w kobiecym wydaniu. Poza futbolem, śledzę zmagania na kortach tenisowych i parkietach koszykarskich. Z innych dziedzin - polityka i lotnictwo cywilne.