
Barbados zrywa unię personalną z Wielką Brytanią i staje się republiką
- Dodał: Artur Zagała
- Data publikacji: 29.11.2021, 01:50
Elżbieta II przestanie pełnić rolę królowej Barbadosu. Już dziś wieczorem (29.11) pierwszym prezydentem w historii wyspy mianowana zostanie Sandra Mason, a od północy kraj formalnie stanie się republiką.
Od 1966 roku, kiedy władze Barbadosu ogłosiły niepodległość, kraj pozostawał w unii personalnej z Wielką Brytanią i uznawał za głowę państwa królową brytyjską. Teraz, w 55. rocznicę owego wydarzenia, pierwsza prezydent tej karaibskiej wyspy ogłosiła, że nadszedł czas całkowicie zostawić za sobą kolonialną przeszłość.
73-letnia Mason, z wykształcenia prawniczka, która dotychczas w imieniu królowej pełniła funkcję gubernator generalnej, została wybrana przez parlament pierwszym prezydentem tej blisko 300-tysięcznej wyspy.
Barbados to pierwsza w historii kolonia brytyjska, znajdująca się pod panowaniem Korony od 1627 roku, do ogłoszenia niepodległości w 1966 roku.
Ogłoszenie powstania republiki to dowód dojrzałości. Można to porównać do dziecka, które dorasta, buduje własny dom, bierze pierwszy kredyt i wyprowadza się od rodziców, bo czuję, że pora iść dalej - komentuje Guy Hewitt, wysoki komisarz Barbadosu w Zjednoczonym Królestwie w latach 2014-18.
Na dzisiejszej uroczystości mianowania prezydenta gościem honorowym będzie książę Karol, następca tronu Wielkiej Brytanii. Ma być to sygnałem, że rodzina królewska w pełni akceptuje decyzję swojej byłej kolonii.
Będzie to pierwszy od 1992 roku przypadek utraty przez Elżbietę II jednego z królestw. Wówczas podobną decyzję podjęli przedstawiciele Mauritiusu. Barbados, podobnie jak Mauritius, pozostanie członkiem Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth), organizacji zrzeszającej większość byłych kolonii brytyjskich.