
Chile: Izba Deputowanych przeciwko dekryminalizacji aborcji do 14. tygodnia ciąży
- Dodał: Marcin Janik
- Data publikacji: 01.12.2021, 09:34
Przedstawiciele chilijskiej Izby Deputowanych odrzucili we wtorek (30.11) projekt ustawy, która miała na celu dekryminalizację aborcji do 14. tygodnia ciąży. Inicjatywa, która stanowi jedno z głównych dążeń środowiska feministycznego w kraju, zostanie odłożona w czasie.
Za odrzuceniem projektu ustawy opowiedziało się 65 parlamentarzystów, a za przyjęciem 62. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Zgodnie z obowiązującym w Chile prawem ustawa nie może być przedstawiona ponownie przez kolejny rok.
W 2017 roku, podczas drugiej kadencji socjalistki Michelle Bachelet, zatwierdzono prawo, które pozwala dokonać aborcji jedynie w trzech przypadkach: obumarcia płodu, ryzyka śmierci matki, ciąży powstałej w wyniku gwałtu. Odrzucenie projektu, które nie wyklucza możliwości wprowadzenia podobnej ustawy w przyszłości, wywołało liczne głosy krytyki ze strony opozycji i środowisk feministycznych.
- Będziemy przegrywać tyle razy, ile będzie trzeba, aby wywalczyć wolną, legalną i bezpłatną aborcję. Nie wiem, kiedy przedstawimy go (projekt) ponownie, ale obiecuję, że zrobimy to do końca - powiedziała Maite Orsini, lewicowa posłanka, jedna z promotorek projektu.
- Aborcja istnieje, jest rzeczywistością, ale wciąż jest wielu, którzy wolą ją ukrywać i potępiać tych, którzy podejmują tę trudną decyzję - dodała Marisela Santibáñez, deputowana z Partii Komunistycznej.
Reprezentanci ruchu feministycznego potępiają fakt, że wiele chilijskich kobiet, które spełniają trzy wspomniane warunki, nadal ma trudności z usunięciem ciąży z powodu sprzeciwu sumienia zgłaszanego przez przedstawicieli klinik i specjalistów.
Od czasu całkowitego zakazu aborcji, który został zadekretowany pod koniec dyktatury Augusto Pinocheta (1973-1990), do 2017 roku, według różnych badań, co roku dokonywano około 70 tys. potajemnych aborcji.