
Rozszerzono zakres pomocy dla przedsiębiorstw działających przy granicy z Białorusią
- Data publikacji: 13.12.2021, 10:50
Podczas niedzielnej (12.12) konferencji z przedstawicielami przedsiębiorców ze strefy przygranicznej Robert Tyszkiewicz z klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej przekazał zainteresowanym informację o zmianach uchwalonych na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Więcej firm ma podlegać świadczeniom oraz ich przyznanie nie będzie ograniczone dotychczasowym limitem pomocy de minimis.
Jak czytamy w ustawie, katalog firm został rozszerzony m.in. o turystyczną i rekreacyjną działalność przewozową, a także usługi związaną z kulturą czy rozrywką. - Ta poprawka daje możliwość szerszego dostępu przedsiębiorcom, nie ze względu na branżę, w jakiej działają, ale ze względu na straty, jakie ponoszą w związku z zakazem wjazdu do strefy - opisał Tyszkiewicz.
Dotychczasowe przepisy o odnoszeniu pomocy do zapisów aktów prawnych w ramach zasady de minimis, jak tłumaczył Tyszkiewicz, sprawiało, że obiecane 65% rekompensaty było tylko zapisem papierowym. Jak podkreślił, jest to szczególna pomoc dla dużych przedsiębiorstw, które w wyniku zmian będą miały dostęp do realnych środków. Podczas konferencji głos zabrał właściciel hotelu w Białowieży, Andrzej Malinowski. Dla jego działalności do tej pory możliwe było ubieganie się jedynie o jednomiesięczne wsparcie ze względu na istnienie limitu pomocowego de minimis. - Nie z naszej winy został wprowadzony stan wyjątkowy, a jednocześnie musimy w jakiś sposób przetrwać. Te regulacje pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość - skomentował wprowadzone zmiany przedsiębiorca.
Na mocy uchwalonej we wrześniu ustawy o rekompensatach, firmy z branży turystycznej, dotknięte działaniem stanu wyjątkowego, mogły wnioskować o świadczenie w wysokości 65% średniego miesięcznego przychodu. Podstawą do uznania roszczenia było wykazanie przychodu z miesięcy od czerwca do sierpnia 2021 roku.
Robert Tyszkiewicz podsumował konferencję, podając wartość świadczeń, na jakie do tej pory mogli liczyć przedsiębiorcy. Powołując się na dane z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, określił kwotę wypłat na około 3 mln zł oraz poinformował, że do tej pory wpłynęło około 100 wniosków.
Od 1 grudnia do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są mieszkańcy oraz lokalni przedsiębiorcy. Jest to przedłużenie ogłoszonego wcześniej stanu wyjątkowego na tych terenach. Wytyczony obszar obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 w lubelskim.