
Sejm przyjął „Lex TVN"
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 17.12.2021, 16:35
W piątek (17.12) ustawa znana jako Lex TVN została przyjęta przez Sejm. O przyjęciu ustawy w ciągu 21 dni decyzję musi podjąć jeszcze prezydent Andrzej Duda. Należy jednak zaznaczyć, że Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną trzech piątych głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.
Spotkanie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpoczęło się o godzinie 13:00. Posłowie zostali poinformowani o spotkaniu około 25 minut przed jego rozpoczęciem. Klaudiusz Slezak, dziennikarz Radia Nowy Świat, zapytał, dlaczego przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zadecydowali o nagłym odmrożeniu ustawy, która we wrześniu 2021 roku została odrzucona przez Senat. Wiceprzewodniczący komisji, Marek Suski, odpowiedział dziennikarzowi, że to dlatego, bo mamy odwilż.
Należy także zaznaczyć, że członkowie komisji odrzucili wniosek formalny posłanki Lewicy, Joanny Scheuring-Wielgus, o zamknięciu obrad, ze względu na zbyt krótki termin, w którym zwołano komisję. Marek Suski złożył wniosek przeciwny, a także o przyjęcie porządku dziennego bez trzydniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu, co poparli sami przedstawiciele tej komisji.
- Dostałam sms-a od Państwa o godzinie 12:36 o tym, że ta komisja ma mieć dzisiaj miejsce. Zgodnie z regulaminem sejmowym artykuł 152 o terminie i porządku dziennym posiedzenia komisji powinniśmy być poinformowani trzy dni przed posiedzeniem komisji. To jest kpina z komisji, z nas wszystkich tutaj. Wnoszę o odrzucenie i zamknięcie tych obrad - uzasadniła swój wniosek posłanka Lewicy.
- Uważam, że jeżeli tutaj mamy uchwałę Senatu z dnia 9 września, a dzisiaj mamy koniec grudnia, to jest bardzo długi termin. Uchwała Senatu jest tak bardzo rozbudowana, że myślę, iż spokojnie te dwa miesiące wystarczą na to, żeby się zapoznać z tą jednozdaniową uchwałą Senatu i każdy ma wyrobione zdanie na ten temat. Co do terminu posiedzeń komisji, to regulamin przewiduje, że istnieje możliwość za zgodą Sejmu, komisji skrócenia terminów. [...] Jestem przeciw wnioskowi o oddalenie - stwierdził Suski.
Podczas piątkowego spotkania większością głosów odrzucono uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, co jest równoznaczne z przyjęciem przez Sejm ustawy Lex TVN. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 229 posłów. 212 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Część posłów opozycji opuściło obrady komisji w trakcie głosowania. Za Lex TVN było 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 3 posłów Kukiz'15 i Łukasz Mejza, a przeciw wszyscy głosujący posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Porozumienia, Polski 2050, PPS, PS i jeden poseł niezrzeszony. 10 posłów Konfederacji i jeden niezrzeszony wstrzymało się od głosu.
Posłowie Lewicy zapowiedzieli, że złożą zawiadomienie do prokuratury w związku z domniemanym naruszeniem regulaminu Sejmu przez przewodniczącego komisji.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, według których właścicielami telewizji lub radia działającymi na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49%. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów oraz polityków opozycji ustawa bezpośrednio uderza w grupę TVN, bowiem wejście noweli w życie może wiązać się z koniecznością sprzedaży stacji przez przedstawicieli amerykańskiego koncernu Discovery.
Przyjęcie ustawy skrytykował między innymi chargé d'affaires Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Źródła: money.pl, dziennik.pl

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.