
USA: defraudacja stu miliardów dolarów z funduszy do zwalczania skutków pandemii
- Dodał: Artur Zagała
- Data publikacji: 23.12.2021, 00:54
Jak podają przedstawiciele amerykańskich służb, co najmniej 100 miliardów dolarów zostało skradzionych z funduszy pomocowych przygotowanych na zwalczanie skutków pandemii. Programy mające ratować przedsiębiorstwa oraz ludzi tracących pracę z powodu COVID-19 stały się celem oszustów, wyłudzających pieniądze od państwa.
Szacowana kwota opiera się na danych z Departamentu Pracy oraz Administracji Małych Przedsiębiorstw analizowanych przez służby wywiadowcze USA i nie obejmuje przypadków oszustw związanych z COVID-19 ściganych przez Departament Sprawiedliwości.
Jak informuje Roy Dotson, krajowy koordynator agencji ds. zwalczania oszustw związanych z pandemią, większość ze wspomnianej kwoty pochodzi z defraudacji przeprowadzanych przez osoby podające się za bezrobotne. Około 87 miliardów dolarów zasiłków mogło zostać wypłaconych niewłaściwie, przy czym większość tej kwoty jest przypisywana celowym oszustwom skarbowym.
Dotson poinformował, że przechwycone zostało 1,2 miliarda dolarów tylko w sprawach dotyczących ubezpieczenia na wypadek bezrobocia oraz oszustw kredytowych. Przy współpracy z partnerami finansowymi i władzami stanowymi, ok. 2,3 miliarda dolarów nieuczciwie pozyskanych funduszy zostało już zwróconych należnym instytucjom. Na chwilę obecną toczy się ponad 900 spraw sądowych przeciw oszustom wyłudzającym fundusze, a 100 osób do tej pory zostało aresztowanych.
Pracownicy Departamentu Sprawiedliwości podali do publicznej wiadomości, iż sekcja do spraw oszustw ściga ponad 150 osób oskarżonych w 95 sprawach karnych. Departament zajął dotychczas ponad 75 milionów dolarów nieuczciwie uzyskanych wpływów pieniężnych z programu Paycheck Protection.
W początkowej fazie śledztwa ścigane były oszustwa związane ze sprzedażą i produkcją wadliwych sprzętów ochrony osobistej. Obecnie priorytetem są sprawy nadużywania pomocy finansowej, przekazanej na zwalczanie skutków pandemii. Zaawansowane dochodzenie prowadzone jest m.in. w sprawie jednego najbardziej znanych programów stworzonych na mocy ustawy CARES w marcu 2020 roku, który oferował niskooprocentowane pożyczki małym firmom, które zmagały się z wydatkami podczas pandemii, w tym płacowymi.