
USA: zakaz importu produktów z Chin, wytworzonych w wyniku pracy przymusowej
- Data publikacji: 24.12.2021, 02:27
W czwartek (23.12) prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę, która ma regulować import produktów z chińskiego regionu Sinciang. Importerzy będą musieli udowodnić, że towary, które sprzedają, nie zostały wyprodukowane poprzez pracę przymusową, zanim te zostaną dopuszczone na terenie USA.
Nowe prawo ma być ostatnią próbą sprzeciwu wobec rzekomych praktyk chińskiej produkcji, związanych z powszechnym wykorzystywaniem mniejszości religijnych i etnicznych w zachodnim regionie kraju. Sinciang jest obszarem zamieszkiwanym głównie przez ludy pochodzenia tureckiego o wyznaniu islamskim, w tym przede wszystkim przez Ujgurów. Jak do tej pory twierdzili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, na terenie Chin traktowanie Ujgurów należy określić mianem ludobójstwa. Ma to związek z szeroko rozpowszechnianymi doniesieniami dziennikarzy oraz organizacji broniących praw człowieka o przetrzymywaniu w obozach, sterylizacji oraz zmuszeniu do pracy w fabrykach Ujgurów z tego rejonu. Ze strony Chin mowa była o potrzebie zwalczania terroryzmu i ruchu separatystycznego, natomiast zdecydowanie zaprzeczano jakimkolwiek nadużyciom.
Według doniesień tak pozyskiwana siła robocza ma również być przenoszona poza sam Sinciang i zatrudniana w fabrykach branży tekstylnej, elektronicznej czy motoryzacyjnej. Niektóre amerykańskie korporacje lobbowały przeciwko przyjętym środkom zapobiegawczym, argumentując, że nie znalazły żadnych śladów pracy przymusowej w swoim łańcuchu dostaw. Wśród firm, które takie opinie wyraziły, są m.in. Apple czy Nike.
O podpisaniu ustawy Biden poinformował na swoim koncie na Twitterze. Jak podkreślił: Stany Zjednoczone będą nadal używać każdego dostępnego nam narzędzia, aby zapewnić, że łańcuchy dostaw są wolne od pracy przymusowej – w tym z Sinciangu i innych części Chin.
O swoim stanowisku, w związku z zaproponowanymi przepisami, prezydent długo nie wypowiadał się publicznie, pomimo wielokrotnych zapytań. Obrońcy praw mniejszości ujgurskiej obawiali się, że administracja Bidena może nie poprzeć propozycji, w związku z przyszłą potencjalną współpracą z Chinami, w zakresie m.in. zmian klimatycznych. Ogłoszenie ze strony Białego Domu nastąpiło dopiero w zeszłym tygodniu, przed głosowaniem nad ustawą w Senacie. Zarówno tam, jak i w Izbie Reprezentantów nowa regulacja została przegłosowana z przytłaczającym poparciem ze strony Demokratów i Republikanów.
Przedstawiciele Białego Domu ogłosili już wcześniej w tym miesiącu dyplomatyczny bojkot nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które rozpoczną się w lutym 2022 roku. Również wtedy powoływano się na rażące naruszenia praw człowieka i okrucieństwa w Chinach w Sinciangu. Amerykańscy sportowcy będą mogli uczestniczyć w zawodach, jednak amerykańscy dygnitarze nie pojawią się w stolicy Chin.