![Władze Rosji oraz innych państw OUBZ wyślą swoje wojska do Kazachstanu [AKTUALIZACJA]](https://poinformowani.pl/image/868x429/0.112.2250.1112/media/2021/10/33990/rosyjskie-wojsko.jpg)
Władze Rosji oraz innych państw OUBZ wyślą swoje wojska do Kazachstanu [AKTUALIZACJA]
- Dodał: Damian Olszewski
- Data publikacji: 06.01.2022, 13:16
Wczoraj (05.01) prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zwrócił się o pomoc do państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) z prośbą o stworzenie specjalnej misji wojskowej. Do OUBZ, oprócz Kazachstanu, należą: Rosja, Białoruś, Tadżykistan, Kirgistan i Armenia, której premier, Nikol Paszynian, jako pierwszy obiecał wsparcie.
W związku z apelem prezydenta Republiki Kazachstanu oraz w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Republiki Kazachstanu spowodowanym między innymi ingerencją z zewnątrz, Rada Bezpieczeństwa podjęła decyzję o wysłaniu na czas określony Zbiorowych Sił Pokojowych OUBZ do Republiki Kazachstanu w celu ustabilizowania i normalizacji sytuacji w tym kraju - napisał Paszynian.
Tokajew od początku zamieszek twierdzi, że są one inspirowane z zewnątrz, choć nie podaje, kto miałby za nimi stać. Natomiast samych protestujących nazywa terrorystami i gangami. Potwierdza też, że protestujący przejęli kontrolę nad lotniskiem w Ałmatach.
Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, ile będą liczyły siły wsparcia, natomiast trzon interwencji mają stanowić Rosjanie. Mówi się o ok. 3000 żołnierzy, których do Kazachstanu wyślą rosyjskie władze. Agencja Interfax podaje, że do Kazachstanu mają trafić m.in. rosyjska 31. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa i 98. Gwardyjska Dywizja Powietrzno-Desantowa.
Z Federacji Rosyjskiej do Zbiorowych Sił Pokojowych OUBZ weszły pododdziały i jednostki wojskowe Sił Powietrznych - napisali w oświadczeniu przedstawiciele sojuszu wojskowego.
Oprócz Rosjan i Armeńczyków do Kazachstanu mają się udać także wojska powietrzno-desantowe Tadżykistanu. Udział swoich wojsk potwierdzili także przedstawiciele władz Białorusi. Najprawdopodobniej każde z państw członkowskich OUBZ wyśle jakieś oddziały.
Przewodniczący komisji ds. kontaktów ze Wspólnotą Niepodległych Państw (WNP) w rosyjskiej Dumie Państwowej, Leonid Kałasznikow, powiedział, że siły pokojowe pozostaną w Kazachstanie do czasu ustabilizowania sytuacji. Oddziały mają zająć się głównie ochroną infrastruktury państwowej i wojskowej. Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka godzin po tym, jak Dmitrij Pieskow, rzecznik Prezydenta Federacji Rosyjskiej, powiedział, że ważne jest, aby w obecną sytuację w Kazachstanie nie ingerowały obce państwa.
Wcześniej wieczorem (05.01) Tokajew rozmawiał z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, który również oskarżany jest o brutalne stłumienie protestów, które wybuchły w jego państwie w 2019 r. Dziennikarze białoruskiej agencji informacyjnej Belta podają, że przedtem Łukaszenka odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem.
Misja interwencyjna pod przewodnictwem Rosji, zgodnie z artykułem 53. Karty Narodów Zjednoczonych, powinna otrzymać mandat Rady Bezpieczeństwa ONZ, o który nie wystąpiono.
Możliwe, że Rada potępi samowolę Putina, jednak przedstawiciele Rosji - stałego członka RB ONZ - mogą ewentualną rezolucję zawetować.
Aktualizacja, godz. 14:20
Władze Rosji w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oficjalnie potwierdziły wysłanie sił zbrojnych do Kazachstanu.
6 stycznia 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ, w skład której wchodzą szefowie państw i rządów państw członkowskich Organizacji, w związku z apelem Prezydenta Republiki Kazachstanu K.-Ż. Tokajewa, podjęła decyzję o wysłaniu na określony czas Zbiorowych Sił Pokojowych OUBZ do Republiki Kazachstanu w celu ustabilizowania i normalizacji sytuacji w tym kraju - czytamy.
Rosyjskie władze ponadto poparły podjęcie przez Tokajewa pilnych działań w związku z szybką degradacją wewnętrznej sytuacji politycznej i wzrostem przemocy w Kazachstanie.
Strona rosyjska podtrzymuje narracje o tym, że zamieszki są inspirowaną z zewnątrz próbą podważenia bezpieczeństwa i integralności państwa siłą, przy użyciu wyszkolonych i zorganizowanych formacji zbrojnych. Natomiast sama operacja wysłania misji wojskowej określona jest mianem antyterrorystycznej. Oświadczenie potwierdza także wcześniejsze doniesienia o tym, że celem interwencji jest zabezpieczanie ważnych obiektów infrastruktury krytycznej, ich odblokowanie i powrót pod kontrolę władz Kazachstanu.