
Kolumbia i Peru zacieśniają współpracę w walce z przestępczością
- Dodał: Marcin Janik
- Data publikacji: 14.01.2022, 19:06
Przedstawiciele Kolumbii i Peru - dwóch głównych producentów kokainy na świecie - uzgodnili w czwartek (13.01), podczas spotkania prezydentów Ivána Duque Marqueza i Pedro Castillo, zacieśnienie współpracy przygranicznej w walce z przestępczością międzynarodową.
Prezydenci spotkali się w Villa de Leyva, mieście położonym niedaleko stołecznej Bogoty, w towarzystwie swoich ministrów i ambasadorów. - Ministrowie obrony zgodzili się na wymianę informacji wywiadowczych i kontrwywiadowczych, a także na określenie wspólnych strategii walki z przestępczością międzynarodową - powiedział Duque na zakończenie szczytu.
Strategia skupi się na grupach handlujących narkotykami, jak również na przemytnikach minerałów, fauny i flory. Będą również podejmowane próby zlikwidowania sieci dostaw surowców chemicznych, które prowadzą do degradacji (środowiska).
Według przedstawicieli ONZ, Kolumbia, z produkcją 1010 ton w 2020 r., jest wiodącym światowym eksporterem kokainy, za nią plasuje się Peru z 445 tonami.
Prezydenci rozmawiali również o handlu, walce z pandemią COVID-19 oraz o środowisku naturalnym.
Prezydent Kolumbii powiedział, że rządy są zjednoczone, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i pokonać wylesianie, jedną z bolączek trapiących region Amazonii, który jest wspólny dla obu krajów. Konserwatywny przywódca wezwał również społeczność międzynarodową do przyspieszenia wkładów pieniężnych, do których zobowiązała się ona w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego Wenezuelczyków uciekających z kraju. Kolumbia i Peru są głównymi miejscami docelowymi dla tych grup migrantów (odpowiednio 1,8 mln i 1,3 mln osób).