
Rio de Janeiro: projekt „odzyskiwania” faweli
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 20.01.2022, 08:50
W środę (19.01) w kilku fawelach w Rio de Janeiro zostało rozmieszczonych tysiące policjantów, w ramach nowego projektu pacyfikacyjnego promowanego przez rząd regionalny, który ma na celu odzyskanie tych obszarów miasta, zdominowanych przez handlarzy narkotyków i bojówki.
Najważniejsza operacja miała miejsce w faweli Jacarezinho, położonej w północnej części miasta, gdzie 6 maja 2021 r. doszło do krwawej akcji policyjnej przeciwko handlarzom narkotyków, podczas której zginęło 28 osób, z czego 27 to cywile i 1 policjant. Około 1200 funkcjonariuszy, w tym agentów sił specjalnych, wtargnęło w uliczki tej faweli, aby nadać 42 nakazy aresztowania i 13 nakazów przeszukania oraz przejąć kontrolę nad tym obszarem.
Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej w Rio, najbardziej turystycznym mieście Brazylii, poinformowali w komunikacie, że oprócz odzyskania terytorium Jacarezinho, zajęte zostaną również okoliczne gminy, takie jak Manguinhos, Bandeira II i Conjunto Morar Carioca. Następnie, kolejne setki funkcjonariuszy najechały na fawele Muzema, Tijuquinha i Morro do Banco, w zachodniej części stolicy Fluminense.
Dzisiejsze operacje to dopiero początek zmian, które wykraczają daleko poza bezpieczeństwo - poinformował za pośrednictwem portalów społecznościowych gubernator Rio de Janeiro, Cláudio Castro, dodając, że szczegóły projektu poda w najbliższą sobotę (22.01).
- Znaczenie będą miały następne kroki: przybycie opieki społecznej, zadbanie o zatrudnienie, zdrowie, edukację i pomoc socjalną - powiedział agencji AFP Ivan Blaz, rzecznik żandarmerii wojskowej, dodając, że sytuacja jest pozornie spokojna i nie było strzelanin między gangami a władzami.
Plan, nazwany Cidade Integrada (Zintegrowane Miasto), zastąpi Jednostki Pacyfikacyjne Policji (UPP), utworzone w 2008 roku za kadencji byłego gubernatora Sergio Cabrala, który został uwięziony pod koniec 2016 roku za korupcję. Dzięki stałej obecności policji w fawelach UPP początkowo ograniczyły przemoc, ale następnie sytuacja się pogorszyła, częściowo z powodu poważnego kryzysu finansowego, który dotknął Rio po Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku.
Źródło: DW
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.