
Wielka Brytania: porażka torysów w wyborach lokalnych, triumf zwolenników zjednoczenia Irlandii
- Dodał: Zuzanna Ptaszyńska
- Data publikacji: 06.05.2022, 22:11
W czwartek (5.05) odbyły się wybory do lokalnych rad w części Anglii oraz w Szkocji i Walii, a także do parlamentu regionalnego Irlandii Północnej. Głosowanie nosiło znamiona testu zaufania do premiera Borisa Johnsona.
Wyniki można komentować dopiero teraz, ponieważ liczenie głosów w większości państwa rozpoczęło się w piątek (6.05). Partia Konserwatywna poniosła porażkę w okręgach londyńskich, w tym w okręgu Westminster, dotychczasowym bastionie ugrupowania. Partia Pracy wygrała tam pierwszy raz w historii. W ogólnym rozrachunku wynik torysów w skali kraju, choć niezadowalający, nie okazał się aż tak zły, jak przewidywali eksperci.
Największymi wygranymi, jeśli chodzi o przyrost uzyskanych mandatów w stosunku do poprzednich wyborów, okazali się Liberalni Demokraci (+57) i Zieloni (+23). Partia Pracy odnotowała przyrost rzędu 38 mandatów, zaś Partia Konserwatywna straciła ich 124. Ugrupowanie rządzące w skali państwa utraciło m.in. jedyną dotychczas kontrolowaną przez nie jednostkę samorządową w Walii.
Wybory były traktowane jako test zaufania obywateli do premiera Borisa Johnsona, wokół którego nawarstwiają się kontrowersje i oskarżenia, przede wszystkim dotyczące łamania pandemicznych restrykcji, które wprowadził jego rząd. W kwietniu Johnson oraz kanclerz skarbu zostali ukarani grzywną za udział w jednej z kilkunastu imprez, które są przedmiotem śledztwa Metropolitalnej Służby Policyjnej.
Od wybuchu wojny w Ukrainie wezwania do złożenia rezygnacji przez Johnsona ustały, jednak po kwietniowym orzeczeniu głosy te powróciły. Dla premiera najistotniejsze były wybory w Anglii, jednak odbyły się one w mniej niż połowie (146 z 333) jednostek samorządu lokalnego, poza tym w większości w okręgach zdominowanych przez Partię Pracy. Był to jednakże najszerszy test zaufania do partii politycznych od czasu wyborów do Izby Gmin w 2019 roku.
W Szkocji ponownie zatriumfowała Szkocka Partia Narodowa, natomiast Partia Pracy zepchnęła Partię Konserwatywną z drugiego miejsca.
Wybory do parlamentu Irlandii Północnej wygrała partia Sinn Féin, dawne polityczne zaplecze Irlandzkiej Armii Republikańskiej, zdobywając 29% głosów. To pierwszy raz, kiedy ugrupowanie postulujące zjednoczenie Irlandii odniosło zwycięstwo w wyborach. Aby przeprowadzić w Irlandii Północnej referendum ws. odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa, wymagana jest zgoda rządu centralnego w Londynie.