
Posłuchaj o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową podczas IV edycji Konferencji Sekson
- Dodał: Beata Pożarycka-Pamuła
- Data publikacji: 14.10.2022, 14:44
Projekt Sekson realizowany przez Fundację Avalon to najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN). Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-16 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, ale transmisje z wydarzenia obejrzeć możecie również nie wychodząc z domu.
Konferencja Sekson to wydarzenie wypełnione prelekcjami specjalistek i specjalistów, a także działaczek i działaczy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Towarzyszyć mu będzie kilkanaście warsztatów skoncentrowanych wokół samoakceptacji, języka ciała, praktykach jego mobilizacji i pracy z nim, edukacji, a także wokół czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia oraz macierzyństwa.
Wśród prelegentów znajdą się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Świniarski, mgr Barbara Płaczek, prof. UW i UR dr. Remigiusz Kijak, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n.med. Paweł Jędrzejczyk, organizacja Srebrny Warkocz oraz Magazyn Szajn. Nie zabraknie również działaczek internetowych tj. Renaty Orłowskiej, którą znacie z sieci pod nickiem Zaniczka, oraz prowadzących podcast Vingardium Grubiosa – Natalii Skoczylas oraz Urszuli Chowaniec.
- W tym roku podczas Konferencji Sekson o ciele porozmawiamy interdyscyplinarnie, z wielu różnych perspektyw: seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, a przede wszystkim edukacyjnej. Przyjrzymy się temu, jak ciało jest społecznie postrzegane i obrazowane - mówi Żaneta Krysiak, Kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon - Problem odmienności w wyglądzie i zachowaniu to bardzo częsty powód dyskryminowania osób z niepełnosprawnościami. Ciało dotknięte niepełnosprawnością to ciało, którego akceptacja jest szczególnie trudna, a w obliczu kultu sprawnego ciała OzN stają się niewidzialne. Ta niewidzialność wzmacniana jest chociażby przez brak reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni społecznej, kulturowej, medialnej. Celem tegorocznej Konferencji jest odkrywanie tego, co dotychczas było ukrywane, tabuizowane i wykluczane - dodaje.
Mimo że limit miejsc w trybie stacjonarnym został już wyczerpany, istnieje możliwość wzięcia udziału w konferencji online za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych i profilach Fundacji oraz Projektu Sekson w mediach społecznościowych, kanału YouTube Fundacji Avalon oraz profilu facebookowego portalu niepelnosprawni.pl.