Historia wianka
- Dodał: Poinformowani .pl
- Data publikacji: 03.10.2024, 11:16
Plecenie wianków zawsze kojarzy się nam z okresem lata. To właśnie wtedy, kiedy pora obfituje w bogactwo kwiatów, dziewczęta przygotowują wianki na przykład na oktawę Bożego Ciała. Szykują także te ozdoby na noc sobótkową, aby dobry los sprzyjał im podczas szukania swojej drugiej połowy.
W kulturze dawnych Słowian
Wianki zawsze spełniały niebagatelną rolę w kulturze dawnych Słowian. Zakładały je panny podczas największych uroczystości religijnych polegających na składaniu bóstwom dziękczynnych darów i podczas wykonywania dla nich pieśni. Wianki zakładały również młode kobiety podczas tak zwanej swaćby. Było to nic innego jak obrzęd zawarcia małżeństwa. W niektórych regionach, tam gdzie mieszkali Słowianie, również mężczyzna brał ślub w wianku na głowie. Tym sposobem oznajmiał on światu swoje szczęście. W niektórych religiach pogańskich wianek na głowę zakładał podczas tak zwanej ofiary kadzenia kapłan, ale z czasem wianek został zastąpiony w kapłaństwie biretem.
Symbol dziewictwa
Wieniec na głowie, nie tylko w kulturze słowiańskiej, symbolizował panieństwo i dziewictwo. Mogły go zakładać podczas różnych rytuałów jedynie niezamężne kobiety. Podczas wesela o północy zdejmowano uroczyście wianek z głowy młodej pani, a zakładano czepiec. Do panieńskich wianków często wkładano gałązkę ruty, która symbolizowała staropanieństwo. W ten sposób, gdy znalazła się ona w wianku, łamano okres panieństwa w życiu właścicielki wianka.
Obraz dziewictwa
Dziewczyna, która wkładała na głowę wianek, obrazowała zebranym gościom weselnym, że zachowała dziewictwo do dnia ślubu. Najczęściej musiała ona mieć na sobie strój ludowy, który z biegiem lat został zastąpiony białą suknią ślubną.
Wianek na Boże Ciało
Wianki występują także w obrzędowości katolickiej. Na zakończenie obchodów Bożego Ciała wierni katoliccy przynoszą do kościoła wianki wykonane z różnych ziół i kwiatów polnych. Po poświęceniu wianków przez księdza należy je zawiesić w widocznym miejscu domu, aby, według zwyczaju, odgonić od domowników wszelkie zło.
Dzisiaj pięknem wianków możemy się zachwycać podczas występów zespołów ludowych, takich jak na przykład Guzowianki z Mazowsza. Występem tym zachwycała się także Nasza Redakcja, a miał on miejsce w Skarżysku-Kamiennej w osiedlu Bór.
Ewa Michałowska-Walkiewicz