Jak dostarczyć PIT urzędowi skarbowemu?
- Data publikacji: 12.12.2024, 20:00
Rozliczenie podatkowe to obowiązek, który co roku spędza sen z powiek wielu podatnikom. Wypełnienie PIT-u to jedno, ale równie ważne jest jego dostarczenie do urzędu skarbowego. Na szczęście w dobie cyfryzacji i nowych technologii do wyboru jest kilka różnych metod. Jak więc na czas przekazać swój PIT do odpowiedniej instytucji? To bardzo proste!
Dostarczenie deklaracji PIT drogą elektroniczną
Najprostszym sposobem na rozliczenie się z urzędem skarbowym jest wysłanie PIT-u przez internet. Wysyłanie deklaracji podatkowej w ten sposób pozwala zaoszczędzić czas, uniknąć kolejek w urzędzie oraz zmniejszyć ryzyko błędów dzięki wbudowanym w programy komputerowe funkcjom korekty.
Program Twój e-PIT
Usługa Twój e-PIT automatycznie generuje wstępne deklaracje podatkowe dla podatników na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową (np. PIT-11 od pracodawcy). Użytkownik programu może sprawdzić i uzupełnić dane, czyli wpisać odpowiednie ulgi podatkowe czy dodatkowe dochody. Następnie pozostaje zatwierdzić i wysłać formularz podatkowy jednym kliknięciem.
Portal e-Urząd Skarbowy
Serwis e-Urząd Skarbowy to państwowa platforma umożliwiająca składanie deklaracji PIT. Można zalogować się na nią za pomocą:
- Profilu Zaufanego – w tym przy pomocy bankowości elektronicznej;
- e-Dowodu – w przypadku posiadaczy dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli wydanych po 4 marca 2019 roku;
- danych osobowych – opcja logowania przy użyciu informacji takich jak PESEL albo NIP.
System e-Deklaracje
Platforma internetowa e-Deklaracje to kolejne zaawansowane narzędzie. Wymaga ono zainstalowania odpowiedniego oprogramowania oraz aktywnej wtyczki do przeglądarki. To rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób prowadzących działalność gospodarczą.
Skąd wiadomo, że PIT został dostarczony urzędowi skarbowemu?
Każda deklaracja podatkowa wysłana przez internet powinna zostać potwierdzona tzw. Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. Jest to dokument elektroniczny, który potwierdza, że formularz został doręczony na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego. UPO pełni funkcję dowodu doręczenia dokumentu do organu podatkowego.
Co zawiera Urzędowe Poświadczenie Odbioru?
W Urzędowym Poświadczeniu Odbioru znajdują się dane takie jak:
- unikalny numer referencyjny – pozwalający na jednoznaczną identyfikację złożonej deklaracji;
- datę i godzinę odbioru – informację o dokładnym momencie, w którym deklaracja została dostarczona do systemu Ministerstwa Finansów;
- numer identyfikacyjny urzędu – wskazujący, do którego urzędu skarbowego została przekazana deklaracja;
- informację o statusie dokumentu – numer 200 jako potwierdzenie, że dokument został poprawnie złożony i zaakceptowany przez system.
Jak otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru?
Po wysłaniu PIT-u przez internet system e-Deklaracje generuje UPO automatycznie.
UPO można pobrać ze strony internetowej podatki.gov.pl. Potwierdzenie staje się dostępne do pobrania, tylko jeśli formularz otrzymał numer 200.
W celu upewnienia się, że deklaracja została prawidłowo złożona i dotarła do odpowiedniego organu podatkowego, można też skorzystać z numeru referencyjnego nadanego deklaracji podczas jej wysyłki. Wystarczy użyć odpowiedniego linku i wprowadzić numer referencyjny do wyszukiwarki.
Jeżeli dostęp do numeru referencyjnego również jest niemożliwy, zaleca się skontaktowanie z serwisem e-Deklaracje lub bezpośredni kontakt z urzędem skarbowym. W takiej sytuacji należy wysłać wiadomość e-mail na adres info.e-deklaracje@mf.gov.pl, podając w treści numer PESEL bądź NIP, datę wysłania deklaracji oraz jej rodzaj.
Dlaczego Urzędowe Potwierdzenie Odbioru jest tak ważne?
Urzędowe Potwierdzenie Odbioru jest jedynym oficjalnym dokumentem potwierdzającym, że PIT dotarł do urzędu skarbowego. W razie problemów lub kontroli fiskusa stanowi ono podstawę do wykazania, że obowiązek podatkowy został spełniony w terminie. Tym samym UPO chroni podatnika przed ewentualnymi konsekwencjami, jeśli deklaracja zostałaby zagubiona lub nieprzetworzona.
Jak przechowywać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru?
Plik z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru warto zachować w bezpiecznym miejscu na komputerze lub w chmurze. Można również wydrukować UPO i przechowywać je razem z kopiami PIT-ów przez okres wymagany przez prawo podatkowe. Ten termin wynosi 5 lat od końca roku podatkowego, którego dotyczy deklaracja.
Konsekwencje niezłożenia PIT-u w terminie
Niezłożenie deklaracji podatkowej PIT w ustawowym terminie niesie za sobą poważne konsekwencje, zarówno prawne, jak i finansowe. W zależności od okoliczności podatnik może być narażony na różne formy odpowiedzialności. Warto pamiętać o wszystkich ewentualnych nieprzyjemnościach ze strony organów państwowych.
Kara grzywny
Niezłożenie PIT-u w terminie traktowane jest jako wykroczenie lub, w poważniejszych przypadkach, jako przestępstwo skarbowe. Kara grzywny może wynosić:
- w przypadku wykroczenia skarbowego – od 10% do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia;
- w razie stwierdzenia przestępstwa skarbowego – od stałej kwoty grzywny do wielokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stopnia winy i strat Skarbu Państwa.
Odsetki za zwłokę
Jeżeli niezłożenie deklaracji prowadzi do braku zapłaty podatku, urząd skarbowy nalicza odsetki za zwłokę. Odsetki te wynoszą 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP i są liczone od dnia następującego po upływie terminu zapłaty podatku.
Możliwość blokady konta
W przypadku braku reakcji na wezwanie urząd skarbowy ma prawo do podjęcia działań egzekucyjnych. Jednym z nich jest zajęcie środków na rachunku bankowym podatnika, jeśli zaległości podatkowe nie zostaną uregulowane.
Jak uniknąć konsekwencji niezłożenia PIT-u na czas?
Jeżeli deklaracja nie została złożona w terminie, warto niezwłocznie dostarczyć PIT urzędowi skarbowemu. Nawet spóźniona reakcja może zmniejszyć konsekwencje, szczególnie jeśli nie zostały jeszcze wszczęte działania ze strony urzędu. Poza tym można złożyć czynny żal. W ostateczności pozostaje zapłacić podatek wraz z odsetkami.
Źródło: Artykuł sponsorowany