Obumarł dąb Chrobry
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 19.05.2020, 13:52
Najstarszy w Polsce dąb szypułkowy nie wypuścił w tym roku liści. To oznacza, że obumarł. Jednak nie zostanie wycięty.
Dąb Szypułkowy Chrobry znajduje się w województwie lubuskim - niedaleko rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich oraz dolnośląskiej miejscowości Piotrowice. O jego złym stanie poinformowała Michalina Biernat z Nadleśnictwa Szprotawa:
- Dęby słyną z tego, że potrafią przetrwać wiele. Jednak Chrobry doświadczył jeszcze więcej. Przetrwał wiele wojen i kilka pożarów. Najpoważniejszy z nich miał miejsce w 2014 r. i był wynikiem podpalenia. Nie wiadomo, kto podłożył ogień i po co to zrobił, bo nie można znaleźć żadnej motywacji do tego czynu.
O tym, że dąb obumarł świadczy brak u niego nowych liści. Innymi słowy nie rozpoczął się okres wegetacji. Ww. pożar wpłynął znacząco na procesy fizjologiczne Chrobrego. W 2015 roku liście zostały wypuszczone na 1/4 konarów. W okresie suszy drzewo było podlewane, a ponadto wykonywano inne zabiegi pielęgnacyjne.
Dąb nie zostanie wycięty. Wcześniej leśnicy pobrali z niego zrzezy (ścięte pędy), co pozwoliło na wegetatywne rozmnożenia drzewa z zachowaniem w stu procentach jego materiału genetycznego. Sześć takich sadzonek zostało posadzonych w zeszłym roku w cieniu Chrobrego. Potomkowie rosną w całej polskie jako dęby papieskie. W 2004 roku pobrane z niego żołędzie zostały poświęcone przez Jana Pawła II, kiedy to pielgrzymkę do Watykanu odbyli leśnicy. 500 sztuk wyhodowano w szkółce w Rudach Raciborskich na Śląsku. Wszystkie takie nasadzenia posiadają certyfikaty.
Chrobry liczy sobie ok. 770 lat, jego obwód wynosi ponad 10 m, a wysokość ok. 28 m. Status pomnika przyrody nadano mu 24 marca 1966 roku. Przed wojną nazywano je Wielkim Dębem (po niem. Grosse Eiche).
#Lubuskie: Umarł #DąbChrobry, który pierwszy raz od ponad 750 lat nie wypuścił liści. Przetrwał kilka wojen, ale jego los przypieczętował nieznany sprawca, który 6lat temu go podpalił. Ogromne uszkodzenia spowodowały pojawienie się choroby na zdrowych dotąd konarach. @RMF24pl pic.twitter.com/Isu7wLLEbY
— Mateusz Czmiel (@MCzmiel) May 19, 2020

Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.