Polscy studenci w finale międzynarodowego konkursu w Paryżu
- Data publikacji: 06.07.2018, 22:35
Studenci lotnictwa i kosmonautyki z Politechniki Rzeszowskiej, Piotr Skoczylas i Mateusz Juszczyk, dostali się do finału prestiżowego międzynarodowego konkursu – Student Aerospace Challenge.
Zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu był Suborbital Day zorganizowany w Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki w Le Bourget w Paryżu. Podczas wydarzenia finaliści mieli okazję zaprezentować swoje projekty. W zawodach brało udział 15 zespołów z różnych krajów, m.in. z Polski. Studenci Politechniki Rzeszowskiej przedstawili projekt silnika rakietowego, który znalazłby zastosowanie w lotach suborbitalnych. Co więcej, silnik doskonale nadaje się do masowej i względnie taniej produkcji. Studenci zaprezentowali nawet pojazd suborbitalny, który mógłby w przyszłości wykorzystywać tę technologię.
Chociaż tym razem nie udało się zdobyć nagród, projekt został bardzo pozytywnie oceniony przez przedstawicieli Ariane Group – firmy działającej w sektorach lotnictwa i kosmonautyki, obrony oraz bezpieczeństwa.
- Stwierdzili, że nasza praca była bardzo ciekawa, pochwalono nas za innowacyjny pomysł i śmiałe podejście do tematu oraz zasugerowano możliwe ścieżki rozwoju naszego projektu, które mogą zapewnić mu sukces w kolejnych edycjach tego wydarzenia – powiedział Piotr Skoczylas.
Finaliści mieli też okazję zwiedzenia Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki, w którym mogli podziwiać makiety znanych rakiet i lądowników, oraz wzięcia udziału w spotkaniu z francuskim astronautą Leopoldem Eyharts’em. Gość opowiedział m.in. o misjach europejskich astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Studenci podkreślają, że możliwość udziału w finale prestiżowego konkursu była dla nich bardzo owocnym przeżyciem. Przede wszystkim mieli okazję poszerzyć swoje doświadczenia z napędami rakietowymi oraz porozmawiać z przedstawicielami czołowych europejskich instytucji i firm z sektora kosmicznego. Jak mówi Piotr Skoczylas, pozwoliło im to na znacznie lepsze zrozumienie europejskiego przemysłu kosmicznego.