Naukowcy wydrukowali ludzką rogówkę w drukarce 3D
- Data publikacji: 11.07.2018, 12:45
Naukowcy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii stworzyli rogówkę oka opartą na komórkach macierzystych. Wyprodukowanie ludzkiej rogówki przy użyciu drukarki 3D zajmuje badaczom mniej niż 10 minut.
Rogówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która uczestniczy w procesie widzenia. Załamuje i skupia światło, dzięki czemu widzimy wyraźnie. Obecnie odnotowuje się coraz większe zapotrzebowanie na rogówkę. Ponad 10 milionów osób na całym świecie potrzebuje jej przeszczepu, w innym razie grozi im ślepota. Kolejne 5 milionów ludzi już cierpi na całkowitą ślepotę na skutek oparzeń, ran lub chorób. Jak jednak twierdzą naukowcy, ich odkrycie zapewni nieograniczony dostęp do rogówek.
Ekspertom udało się ostatecznie stworzyć odpowiedni model. Naukowcy stworzyli żel łączący w sobie kwas alginowy i kolagen, który jest wystarczająco sztywny, aby mógł zachować kształt rogówki oraz wystarczająco miękki, aby nie stanowić przeszkody dla drukarki.
Profesor Che Connon zapewnia, że w ten sam sposób naukowcy mogą symulować rogówkę u każdej osoby. Wynalazek musi najpierw przejść serię testów, dopiero wtedy rogówki mogą zostać dopuszczone do przeszczepów.