Co „słyszą” dzwony Notre Dame? Artysta uchwyca duszę Paryża
- Dodał: Marta Wolf
- Data publikacji: 07.09.2021, 12:27
Artysta Bill Fontana pracuje nad współczesną instalacją dźwiękową w dzwonnicy katedry Notre Dame zniszczonej przez pożar. Działania mogą pomóc historycznemu miejscu odzyskać swój głos w ramach jego odbudowy.
Emmanuel to najstarszy z dziesięciu dzwonów katedry, przerobiony na rozkaz króla Ludwika XIV w 1681 roku i uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Przetrwał rewolucję francuską – pozostałe zostały przetopione na kule armatnie – i zadzwonił, gdy Paryż został wyzwolony spod rządów nazistów. Emmanuel wybrzmiewa harmonijnym wyraźnym fis.
Gdy Fontana zaczął badać możliwość stworzenia dzieła w Notre Dame, dowiedział się, że dzwonnice katedry nie zostały poważnie uszkodzone podczas pożaru. Aby nagrać głos, artysta zainstalował na Emmanuelu akcelerometr do pomiaru niskich wibracji emitowanych przez dzwon w odpowiedzi na otoczenie, które można następnie dostosować do poziomu, jaki jest w stanie wychwycić ludzkie ucho.
Jak powiedział Fontana:
- To fizyczny fakt, że te dzwony właściwie cały czas wibrują, to jak duch, który żyje w Notre Dame. On nie jest martwy, jest żywy.
Artysta ściśle współpracuje z instytutem badań nad dźwiękiem oraz grupą badaczy wspieranych przez Ministerstwo Kultury i Centre National de la Recherche Scientifique. W planach jest transmisja utworu Silent Echoes Notre Dame na żywo w Ircam w Paryżu w przyszłym roku, i miejmy nadzieję, że w muzeach i miejscach kultury na całym świecie.