
Wspólne oświadczenie przywódców Rosji i Chin dotyczące „gwarancji bezpieczeństwa”
- Dodał: Damian Olszewski
- Data publikacji: 05.02.2022, 00:05
Rządy Chin i Rosji wystosowały wspólne oświadczenie ws. gwarancji bezpieczeństwa. Tym samym prezydent Xi Jinping poparł żądania swojego rosyjskiego odpowiednika.
Strona chińska ze zrozumieniem traktuje i popiera propozycje Federacji Rosyjskiej dotyczące tworzenia długoterminowych prawnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa w Europie - czytamy we wspólnym oświadczeniu władz Federacji Rosyjskiej i Chin w sprawie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego po piątkowym (04.02) spotkaniu przywódców obu krajów w Pekinie.
Obie strony wezwały administrację Stanów Zjednoczonych do zaprzestania rozmieszczania naziemnych pocisków rakietowych średniego i krótkiego zasięgu w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Europie. Istotną podniesioną kwestią było także wycofanie się USA z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu, przyspieszenie badań i rozwoju lądowych pocisków rakietowych średniego i krótkiego zasięgu oraz chęć ich rozmieszczenia w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Europie, a także przekazywanie ich sojusznikom. Decyzje te w ocenie autokratów pociągają za sobą wzrost napięcia i nieufności, zwiększają zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego, prowadzą do osłabienia międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń, podważając globalną stabilność strategiczną.
Tym, co najbardziej niepokoi rządy w Pekinie i Moskwie, jest powstanie nowego sojuszu obronnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, nazwanego AUKUS. Ważnym elementem tej współpracy jest udostępnienie Australii atomowych okrętów podwodnych. Jak czytamy w oświadczeniu, działanie te zaprzeczają zadaniom zapewnienia bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju regionu Azji i Pacyfiku, zwiększają niebezpieczeństwo rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w regionie i stwarzają poważne ryzyko proliferacji nuklearnej.
Ciekawe w oświadczeniu jest spojrzenie obu przywódców na temat demokracji i tego, że nie można jej budować według szablonów.
W zależności od struktury społeczno-politycznej, historii, tradycji i cech kulturowych danego państwa, jego obywatele mają prawo do wyboru takich form i metod wdrażania demokracji, które odpowiadają specyfice tego państwa - brzmi deklaracja. - Prawo do oceny czy państwo jest demokratyczne, jest zarezerwowane tylko dla jego obywateli - czytamy dalej.
Władimir Putin i Xi Jinping podkreślają, że próby poszczególnych państw narzucania swoich standardów demokratycznych innym państwom, przywłaszczania sobie prawa monopolu do oceny stopnia spełniania kryteriów demokracji, wyznaczania linii podziału na gruncie ideologicznym, w tym poprzez tworzenie bloków o wąskim formacie i sytuacyjnych sojuszy, naprawdę stanowią przykład deptania demokracji i braku jej ducha i prawdziwych wartości.
Przywódcy w oświadczeniu dalej deklarują, że obrona demokracji i praw człowieka nie powinna być instrumentem nacisku na inne kraje. Natomiast oba rządy są gotowe do współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi partnerami w interesie promowania prawdziwej demokracji.
Prezydent Rosji przybył do Pekinu z jednodniową wizytą w związku z inauguracją zimowych igrzysk olimpijskich. W uroczystościach brał także udział prezydent Andrzej Duda.