Kierunek Paryż (21) - Kolarstwo torowe
- Dodał: Kamil Karczmarek
- Data publikacji: 04.11.2022, 15:15
Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, tak samo jak w Tokio, w kolarstwie torowym do rozdania będzie aż 12 kompletów medali. Warto dodać, że już w październiku 2022 roku kolarze ścigali się na olimpijskim welodromie o medale mistrzostw świata. Poziom tej rywalizacji oraz atmosfera na torze zapowiadają wspaniałe zmagania o olimpijskie laury.
Jak się zakwalifikować?
Na igrzyskach olimpijskich w kolarstwie torowym do przyznania jest aż 190 miejsc. Jeden kraj może wywalczyć dwie przepustki w sprincie i keirinie, jedną w omnium, a także na jedną drużynę w madisonie, sprincie drużynowym i wyścigu drużynowym. Kwalifikacje do igrzysk tak naprawdę się już rozpoczęły w lipcu 2022 roku. Najważniejsze będą te imprezy, które jeszcze czekają na kolarzy. Decydujący w sprawie kwalifikacji będzie Olimpijski Ranking UCI do którego wliczane będą wyniki z mistrzostw świata 2023, Pucharu Narodów z 2023 i 2024 roku oraz dwóch ostatnich mistrzostw kontynentów. Ranking będzie prezentowany na stronie Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i będzie aktualizowany.
Jak to wygląda z podziałem na konkretne konkurencje:
Sprint drużynowy - Tutaj wystartuje osiem drużyn, czyli patrząc na obsadę ostatnich mistrzostw świata (17 ekip u mężczyzn i 11 ekip u kobiet), jest to bardzo mało. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii kobiety wystartują w trzyosobowych składach.
Sprint indywidualny i keirin - Jest to ściśle powiązane ze sprintem drużynowym, gdyż miejsca w tych dwóch konkurencjach dostaną także reprezentacje, które pojadą w drużynie. Pozostałe kwalifikacje wywalczy siedem najwyżej sklasyfikowanych państw spoza tych, które awansują w sprincie drużynowym.
Wyścig drużynowy - Zasady w tej konkurencji nie są skomplikowane. Przepustkę dostanie 10 najwyżej sklasyfikowanych państw, które reprezentować będzie czterech kolarzy.
Madison - To w tej konkurencji były ostatnie zmiany w olimpijskim programie w kolarstwie torowym. W Tokio panie zadebiutowały w madisonie, a panowie wrócili od czasu igrzysk w Atenach. W obydwu wyścigach duetów pojedzie 15 zespołów. Automatyczna kwalifikacja przysługuje tym samym reprezentacjom, co wystartują w wyścigu drużynowym. Dla reszty z rankingu zakwalifikuje się pięć ekip. Zapewne tę drogę będą musieli obrać polscy kolarze, którzy szanse na awans w drużynie są małe.
Omnium - W wieloboju wystartuje 22 osób. Kwalifikacje otrzymają państwa, które pojadą w madisonie oraz z pozostałych siedem najlepszych reprezentacji z rankingu. Warto dodać, że w omnium pojedzie kolarz, który będzie ścigać się w madisonie albo innej konkurencji kolarskiej.
Jakie szanse mają Polacy?
Polscy kolarze torowi nie zdobyli jeszcze medalu olimpijskiego. Nasi reprezentanci mają kilka dużych szans na kwalifikacje olimpijskie do Paryża i w tym gronie znajdą się także kandydaci do medali. Niestety, mistrzostwa świata na olimpijskim torze musiała odpuścić Daria Pikulik, która w omnium ma do wyrównania rachunki z igrzyskami. Razem z siostrą Wiktorią coraz lepiej radzi sobie w madisonie. Bardzo duże szanse na przepustkę mają nasze drużyny sprinterskie, ale znacznie gorzej jest w wyścigu drużynowym. W sprincie indywidualnym i keirinie liczymy na Mateusza Rudyka czy Urszulę Łoś.
Terminarz kwalifikacji
9 lipca 2022 - 14 kwietnia 2024 | Okres kwalifikacji olimpijskich |
3-13 sierpnia 2023 | Mistrzostwa świata w Glasgow |
15 kwietnia 2024 | Zamknięcie olimpijskiego rankingu |
8 lipca 2024 | Ostateczny termin zgłoszeń sportowców |
5-11 sierpnia 2024 | Kolarstwo torowe na igrzyskach olimpijskich |
Kamil Karczmarek
Pasjonat sportu, a przede wszystkim igrzysk olimpijskich. Na portalu zajmuję się każdą odmianą kolarstwa, a także koszykówką, narciarstwem dowolnym, snowboardem, piłką ręczną i hokejem na lodzie.