Grypa u dzieci - podstawowe informacje
- Data publikacji: 03.01.2019, 14:47
Grypa u dzieci cechuje się nagłym i ostrym początkiem. Pojawiają się: podwyższona temperatura ciała, dreszcze oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Grypa u dzieci - jak rozpoznać?
Grypa jest chorobą wirusową układu oddechowego, która może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Objawami towarzyszącymi grypie u dziecka są m.in. gorączka i dreszcze, bóle mięśniowe, uczucie zmęczenia. Infekcja wirusowa nie poddaje się antybiotykoterapii, dlatego leczenie grypy polega na przyjmowaniu leków łagodzących objawy choroby.
Grypa u dzieci – czym jest spowodowana?
Grypa to jedna z częstszych infekcji układu oddechowego o podłożu wirusowym. Przyczyną choroby jest zakażenie wirusem grypy, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a więc np. w trakcie kichania czy kasłania. Do zakażenia może dojść również w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, co jest powszechnie spotykanym zjawiskiem wśród dzieci, zwłaszcza uczęszczających do przedszkoli i szkół. Grypa charakteryzuje się wysoką zaraźliwością oraz sezonowością występowania. Objawy infekcji pojawiają się zwykle po 2–3 dniach od zakażenia wirusem. W większości przypadków symptomy towarzyszące grypie u dziecka ustępują po około 3–5 dniach, jednak niekiedy utrzymują się znacznie dłużej – nawet do dwóch tygodni. Więcej informacji na temat przyczyn grypy można znaleźć na platformie HelloZdrowie.
Grypa u dzieci – jak się objawia?
Grypa u dzieci charakteryzuje się nagłym i ostrym początkiem. Infekcji towarzyszy wysoka gorączka, przekraczająca nierzadko 39°C. U dziecka pojawiają się dreszcze, bóle mięśniowe i kostne, brak apetytu, bóle głowy, narastające zmęczenie i uczucie ogólnego rozbicia. Objawami grypy u dziecka są również dolegliwości ze strony układu oddechowego, to jest: ból gardła, kaszel i katar. Mogą pojawić się również: upośledzenie drożności nosa, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie spojówek, duszność wdechowa i zapalenie krtani. W trakcie infekcji wirusowej maluch staje się marudny, apatyczny oraz senny. Grypa u dziecka niekiedy współwystępuje z nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i biegunkami. Do najczęstszych powikłań po grypie u dziecka należą: zapalenie płuc, zapalenie stawów, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mięśnia sercowego. Objawy grypy u dzieci w większości przypadków ustępują samoistnie po kilku dniach. Najdłużej utrzymują się kaszel i uczucie ogólnego osłabienia.
Grypa u dzieci – leczenie
Grypa u dzieci rozpoznawana jest na podstawie występujących objawów. Niekiedy dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się specjalistyczne testy opierające się na badaniach biologii molekularnej bądź testy immunofluorescencyjne. Choroby nie należy lekceważyć ze względu na wysokie ryzyko poważnych powikłań. Grypa jest infekcją wirusową, co oznacza, że nie poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków. Zwalczanie choroby ma charakter objawowy. W leczeniu grypy u dzieci ważnym zaleceniem jest leżenie w łóżku, wypoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dzieciom podaje się leki przeciwgorączkowe. Zastosowanie mają również chłodzące okłady, leki przeciwbólowe, a także syropy o działaniu przeciwkaszlowym. W leczeniu grypy u dziecka wspomagająco stosuje się preparaty inozyny, która posiada właściwości immunostymulujące i przeciwwirusowe.
Grypa u dzieci – jak zapobiegać? Profilaktyka
Profilaktyka grypy u dzieci polega na wykonaniu szczepionki, która jest powszechnie stosowanym środkiem zapobiegającym infekcji. Szczepionki przeciw grypie są tworzone pod konkretne typy wirusów, które wywołują zakażenia w danym sezonie. Wirusy grypy mają wysoką zdolność mutacji, a infekcja cechuje się coroczną zmianą antygenów. Z tego powodu nie powstała uniwersalna szczepionka zapobiegająca zachowaniu na grypę na lata. Profilaktyka grypy zalecana jest szczególnie osobom należącym do grupy ryzyka, a więc: dzieciom do 4. roku życia, osobom po 50. roku życia, a także cierpiącym na choroby przewlekłe, z obniżoną odpornością oraz pracownikom placówek opieki medycznej.